Spotkanie przedstawicieli MISHiS UG i Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych Uniwersytetu Śląskiego

MISHiS UG i ISM UŚ

O indywidualnym podejściu do prowadzenia studiów rozmawiali 15 i 16 maja br. przedstawiciele Kolegium ISM (Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych) Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i MISHiS (Międzydziedzinowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych) Uniwersytetu Gdańskiego. To pierwsze takie spotkanie w ramach współpracy między jednostkami. Seminarium zorganizowali Pełnomocnik Rektora UG ds. MISHiS prof. dr hab. Sławomir Leśniak oraz Dyrektor Kolegium ISM UŚ dr hab. Edyta Sierka, prof. UŚ.

Jedna wiedza, wiele dyscyplin – w tym credo zawarta była myśl przewodnia seminarium i idea studiów międzydziedzinowych. Podczas spotkań dyskutowano o kondycji i perspektywach rozwoju indywidualnego kształcenia międzydziedzinowego na obu uniwersytetach i w Polsce.

Przedstawicieli ISM Uniwersytetu Śląskiego powitała Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju, dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG.

Obecni na seminarium tutorzy, studenci, koordynatorzy studiów i zainteresowani studiami międzydziedzinowymi dzieląc się swoimi doświadczeniami i refleksjami skupili się na następujących tematach:

1. Kształceniu międzydziedzinowym – organizacji dydaktyki w strukturze uczelni. Prelegentką była dr hab. Edyta Sierka, prof. UŚ.

2. Tutoringu akademickim w UG w kontekście kształcenia kadr tutorskich, modeli instytucjonalnych i potrzeb studentów. Zagadnienie przedstawiła dr Beata Karpińska-Musiał (CDDiT na UG) oraz dr hab. Grzegorz Olszański, prof. UŚ (ISM UŚ).

3. Kształceniu indywidualnym nauczycieli ISN. Nowym spojrzeniu na kształcenie kadr. Prelegentem był dr hab. Maciej Fic, prof. UŚ.

4. Tutoringu przyszłości – Virtual Lecturer. Wpływie sztucznej inteligencji na tutoring mówił dr Piotr Arłukowicz, prof. UG.

5. Organizacji i funkcjonowaniu sekretariatu studiów międzydziedzinowych. Temat przedstawiły mgr Marta Zaforemska i Anna Kużniak z UŚ.

a

W spotkaniu uczestniczyli również studenci z MISHiS UG, którzy podzielili się swoimi uwagami i refleksjami dotyczącymi komunikacji między studentem, wydziałem a MISHiS oraz przedstawiali swoje propozycje, jak można byłoby usprawnić działanie np. sekretariatu czy uniknąć trudności komunikacyjnych w bieżącym „życiu MISHiS”.

Seminarium było bardzo owocne i przyniosło wiele nowych pomysłów i inspiracji do dalszego rozwijania studiów międzydziedzinowych na obydwu uniwersytetach i w Polsce.

fot. Marcel Jakubowski
prof. dr hab. Sławomir Leśniak