Studenci Z MWB UG i GUMed na międzynarodowym konkursie biologii syntetycznej iGEM 2023

Zespół studentów z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed jako pierwszy od 10 lat zespół z Gdańska oraz pierwszy od 4 lat zespół z Polski bierze udział w międzynarodowym konkursie biologii syntetycznej iGEM 2023!

 

Zespół IFB-Gdańsk tworzą: Mateusz Rudnicki (lider zespołu), Erwin Balcerak, Maks Dalecki, Adam Gackowski, Mikołaj Jacyno, Julia Karasińska, Aniela Kosobucka, Laura Kur, Marta Kustosz, Maciej Małolepszy i Marta Sobolewska.

Opiekunami merytorycznymi projektu są dr hab. Robert Czajkowski, prof. UG oraz dr Katarzyna Węgrzyn. Opiekunem pomocniczym projektu jest mgr Marcin Borowicz, doktorant w Zakładzie Badania Związków Biologicznie Czynnych.

iGEM, czyli The International Genetically Engineered Machine competition, to prestiżowy konkurs z zakresu biologii syntetycznej. Został zapoczątkowany przez Massachusetts Institute of Technology (MIT) w 2003 r. i już od 20 lat zrzesza młodych naukowców zainteresowanych inżynierią genetyczną. Finał konkursu, tzw. Grand Jamboree, odbędzie się na początku listopada w Paryżu. Podczas Grand Jamboree zespół IFB-Gdańsk zawalczy o złoty medal, mierząc się z najlepszymi drużynami z całego świata!

Projekt “EDC-Seas” jest owocem wielomiesięcznej, wytężonej pracy zespołu. Celem projektu jest opracowanie skutecznej metody biodegradacji ftalanów, należących do związków endokrynnie czynnych (Endocrine Disrupting Chemicals, EDCs) i zanieczyszczających wody.

Zapraszamy do śledzenia postępów projektu EDC-Seas, które będą relacjonowane w mediach społecznościowych: na Instagramie i Facebook'u 

Podczas tegorocznego Pikniku Fahrenheita (28.05.2023 r.) zapraszamy do namiotu zespołu, gdzie osoby zainteresowane będą mogły porozmawiać z członkami zespołu, poznać więcej szczegółów projektu “EDC-Seas” oraz wziąć udział w interaktywnych grach edukacyjnych.

Udział zespołu IFB-Gdańsk w konkursie iGEM 2023 jest możliwy dzięki wsparciu Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, Dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Gdańskiej Fundacji Rozwoju Gospodarczego.

Trzymamy kciuki za zespół IFB-Gdańsk!

Obejrzyj film promocyjny iGEM

Maria Maja Pega/MWB UG i GUMed