Prof. Dziembowski, kierownik Katedry im. Wacława Szybalskiego, z wykładem na UG

fot.

Prof. dr hab. Andrzej Dziembowski, kierownik Katedry imiennej im. Wacława Szybalskiego na Uniwersytecie Gdańskim, poprowadzi w Instytucie Biotechnologii MWB UG i GUMed wykład pt.: "Ribonucleases and poly(A) polymerases in health and disease".

Prof. Dziembowski to biolog molekularny, biochemik i genetyk z Uniwersytetu Warszawskiego. W październiku 2022 r. Rektor UG, prof. Piotr Stepnowski powierzył mu Katedrę im. Wacława Szybalskiego. W ramach seminarium wydziałowego naukowiec przyjedzie na UG z wykładem 2 czerwca 2023 r.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9:00 w auli 42B Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Prof. Dziembowski uzyskał tytuł magistra i doktora na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Przez kilka lat pracował w Centrum Genetyki Molekularnej we Francji, następnie prowadził samodzielne laboratorium w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie. Jest też autorem artykułów naukowych w najbardziej prestiżowych czasopismach takich jak „Nature”, „Cell”, „Nature Structural and Molecular Biology”, „Nature Communications”, „Genes Development”, „Molecular Cell”, „The EMBO Journal” i „EMBO Reports”. Uzyskał szereg nagród w tym Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, czyli tzw. „polskiego nobla”. W ostatnich latach ważny wątek w jego badaniach stanowią szczepionki mRNA.

Oprac. EMW/Zespół Prasowy UG