Medale i wyróżnienia Ministra Edukacji i Nauki dla naukowców UG

Troje naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego odebrało nagrody Ministra Edukacji i Nauki. Medale „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”, dyplomy i wyróżnienia za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej oraz za całokształt dorobku minister wręczył  zasłużonym badaczom 30 maja.

Srebrnym Medalem Sapientia et Veritas odznaczony został prof. Piotr Mickiewicz z Instytutu Politologii Wydziału Nauk Społecznych UG oraz prof. Artur Hugo Świergiel z Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka Wydziału Biologii.

Brązowym Medalem Sapientia et Veritas uhonorowany został dr hab. Jan Andrzej Wendt, prof. UG z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Nauk Społecznych UG.

Gratulujemy!

Medale wręczone zostały we wtorek, 30 maja, w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Przyznano je za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej oraz organizacyjnej.

Chcemy uhonorować wybitnych profesorów i podkreślić państwa wkład w rozwój Polski – mówił minister Przemysław Czarnek do zgromadzonych laureatów. - Dziś na sali mamy znakomitych profesorów polskich uczelni, pracujących dla Polski i uprawiających naukę dla świata, tak jak to robił Mikołaj Kopernik. Mikołaj Kopernik urodził się 550 lat temu jako poddany króla polskiego ale swoją rewolucję, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, dokonał dla  Europy i świata.

Pełna lista nagrodzonych naukowców: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szef-mein-wreczyl-medale-zasluz…

Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” (łac. mądrość i prawda) posiada trzy stopnie – złoty medal, srebrny i brązowy. Umożliwia to uhonorowanie kandydata do odznaczenia odpowiednio do jego zasług lub osiągnięć.  Może być nadany także pośmiertnie.
Oprac. EMW/Zespół Prasowy UG