Obchody Międzynarodowego Tygodnia Archiwów na Uniwersytecie Gdańskim

Decyzją Międzynarodowej Rady Archiwów w dniach od 3 do 9 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Tydzień Archiwów. Z tej okazji Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego zorganizowało dyskusję panelową Enriching Knowledge Societies - Wsparcie społeczeństwa wiedzy, która odbyła się w piątek 2 czerwca w godz. 9.45-11.15 w auli Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego.

Spotkanie poprowadziła Dyrektorka Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego dr Monika Płuciennik, a zaproszenie do dyskusji przyjęli:

  1. dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG – Wydział Historyczny UG
  2. dr Anna Żeglińska – Wydział Historyczny UG
  3. dr Łukasz Grochowski – gdański Oddział Stowarzyszenia Archiwistów Polskich
  4. mgr Iwona Flis – Fundacja im. Stanisława Flisa „Archiwa Pomorskie”
  5. mgr Jerzy Klimczak – Europejskie Centrum Solidarności.

Spotkanie przyciągnęło wielu obserwatorów: studentów, wykładowców i trójmiejskich archiwistów.

 

Podstawą dyskusji były tezy Kongresu Międzynarodowej Rady Archiwów, który odbędzie się jesienią tego roku w Abu Dhabi, dotyczące roli, jaką archiwiści i specjaliści od informacji odgrywają w społeczeństwie opartym na wiedzy w XXI wieku.

Paneliści dyskutowali na temat potrzeby gromadzenia i zachowywania wiarygodnych dowodów - źródeł historycznych, co w dzisiejszych czasach „alternatywnych faktów”, „fałszywych wiadomości”, dezinformacji i zagrożeń cyberbezpieczeństwa staje się coraz większym wyzwaniem, a także o dostępie do informacji. Podkreślono, iż archiwa mają obowiązek zachowania wiedzy i pełnią społeczną rolę w dzieleniu się wspólną pamięcią w celu budowania wzbogaconych społeczności opartych na wiedzy.

Podczas dyskusji zaprezentowano również wyniki ankiety, na którą w maju tego toku odpowiedziało prawie 70 internautów. Wyniki ankiety zostaną szerzej omówione w artykule naukowym, który ukaże się w specjalistycznym wydawnictwie.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z imprezy, a także prezentacją multimedialną, w której znajdziecie Państwo więcej szczegółów na temat jej przebiegu.

Załączniki
Załącznik Rozmiar
Prezentacja 3.46 MB
Fot. Alan Stocki/Zespół PRasowy UG
Archiwum UG