Festiwal Rozproszony Between.Pomiędzy 2023 - o teatrze irlandzkim i nie tylko

Grafika

Za nami kolejna edycja Between.Pomiędzy 2023 - festiwalu  Literatury i Teatru. Podczas dwunastej edycji wydarzenia wypowiadali się teatrolodzy i twórcy z Brazylii, Wielkiej Brytanii, Francji, czy Indii. Nie zabrakło także współpracy na poziomie regionalnym, wieczorne pokazy odbywały się w sopockim Teatrze BOTO. 

Podczas czterech dni spotkań uczestnicy festiwalu zwrócili szczególną uwagę na twórczość Samuela Becketta i na jego dramat „Czekając na Godota”. Jednym z przewodnich wystąpień w tej części festiwalu był wykład prof. Stanleya E. Gontarskiego z Uniwersytetu we Florydzie pt. „Kto napisał Godota?”. Swoje interpretacje twórczości irlandzkiego dramatopisarza zaprezentowali także naukowcy z Hongkongu, czy Brazylii. Dr hab. Tomasz Wiśniewski, prof. UG organizator Between.Pomiędzy 2023, opowiedział o dwóch współczesnych adaptacjach Becketta: Esperando Godot w reż. Zé Celso (São Paulo, Brazil) i Back to Beckett w reż. Jarosława Freta (Wrocław, Polska). 

Drugą część wydarzenia poświęcono irlandzkiemu i brytyjskiemu teatrowi. Podczas obrad uczestnicy zastanawiali się jak w obecnej sytuacji geopolitycznej(wojna w Ukrainie) i postpandemicznej czytać tzw. klasyki oraz współczesne utwory, które bezpośrednio nawiązują do tych zdarzeń. W dyskusji brało udział czterech naukowców z polskich uczelni: dr Aleksandra Kamińska (moderator, Uniwersytet Jagielloński), dr hab. Klaudia Łączyńska (Uniwersytet Warszawski), dr hab. Michał Lachman (Uniwersytet Łódzki) oraz prof. Tomasz Wiśniewski (Uniwersytet Gdański). 

W ramach Festiwalu Rozproszonego Between.Pomiędzy 2023 odbyło się także wiele innych wystąpień o teatrze polskim i zagranicznym, współczesnym oraz dawnym. Poruszono temat deepfake’ów, przedstawienia „Matka” Witkacego, czy teatru w Japonii. 

książka

Dwunasta edycja festiwalu była też okazją do zaprezentowania tomu Rozproszenie. Alamanach Between.Pomiędzy 2023, w którym znalazły się przekłady wierszy i form prozatorskich, zapisy rozmów o teatrze oraz szkice naukowe dotyczące zagadnień współczesnego teatru i literatury. W książce znajduje się także dokumentacja przeprowadzonej w marcu 2022 r. akcji „Głos wsparcia dla Ukrainy”, czyli zorganizowanej z inicjatywy studentów kierunków Wiedza o teatrze oraz Zarządzanie instytucjami artystycznymi czytanie performatywne pt. Deputinizacja, połączone z rozmową ze specjalistami oraz zbiórką na rzecz osób dotkniętych wojną.

Wieczorami uczestnicy festiwalu przenosili się do Teatru BOTO, gdzie odbywały się pokazy spektakli nawiązujących do tematów obrad. W programie znalazły się m.in. brazylijskie adaptacje dramatów Samuela Becketta, czy pokaz filmów krótkometrażowych  prof. Stanleya E. Gontarskiego.

Organizatorzy
Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG