Za nami konferencja „Cofanie autorytaryzmu"/Rolling back authoritarianism

Instytut Politologii Uniwersytetu Gdańskiego był partnerem organizowanej we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności międzynarodowej konferencji "Cofanie autorytaryzmu"/Rolling back authoritarianism. Uczestnicy konferencji podpisali, nawiązując do 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego "Gdańską Deklarację Solidarności z Demokracją". Wśród sygnatariuszy znalazł się dr hab. Arkadiusz Modrzejewski, prof. UG.

Inicjatorem i głównym organizatorem tego wydarzenia o randze światowej była południowoafrykańska organizacja The Brenthurst Foundation. W konferencji w ECS wzięli udział byli prezydenci, premierzy, ministrowie oraz liderzy opozycji z krajów afrykańskich i południowoamerykańskich, w tym Olusegun Obasanjo, były prezydent Nigerii, Ian Khama, były prezydent Botswany, Moeketsi Majoro, były premier Lesotho oraz Leopoldo Lopèz, lider wenezuelskiej opozycji. Wśród panelistów byli też przedstawiciele Europy Środkowej, w tym Janusz Lewandowski, były komisarz Unii Europejskiej i Artis Pabriks, były wicepremier i minister obrony Łotwy. Specjalnymi gościem konferencji był legendarny przywódca Solidarności Lech Wałęsa oraz była premier Ukrainy Julia Tymoszenko. W wydarzeniu jako panelista wziął także udział dyrektor Instytutu Politologii, dr hab. Arkadiusz Modrzejewski, prof. UG, który podkreślił m.in. znaczenie Gdańska z jego wielokulturowym obliczem w rozwoju idei solidarności oraz znaczenie absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego w polskiej transformacji ustrojowej. Mówił także o aktualności takich wartości, jak prawda i solidarność, w demokratyzacji i przeciwstawianiu się autorytaryzmowi.

Uczestnicy konferencji podpisali, nawiązując do 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego "Gdańską Deklarację Solidarności z Demokracją". Wśród sygnatariuszy znalazł się dr hab. Arkadiusz Modrzejewski, prof. UG z Instytutu Politologii WNS UG.

Ważną rolę w konferencji odegrali studenci Instytutu Politologii, którzy  wraz z dr Joanną Leską-Ślęzak udzielili organizatorom wsparcia logistycznego. Przy okazji mieli okazję uczestniczyć w niezwykłych warsztatach z praktyki politycznej. By uwiecznić to wydarzenie założyli ad hoc księgę pamiątkową, do której wpisało się wielu uczestników konferencji.

Konferencja odbyła się 22-23 czerwca br.

Fotorelacja Zofii Zych, studentka politologii.
Oprac. EMW/Zespół Prasowy UG