UG Partnerem Gdynia E(x)plory Week 2020

W środę, 25 listopada rozpoczął się Gdynia E(x)plory Week 2020 – święto nauki i innowacji. Impreza z uwagi na obecne obostrzenia epidemiczne odbywa się w formule online i potrwa przez 3 dni do 27 listopada. Wydarzenie składa się z 3 elementów: Festiwalu Nauki i Technologii - skierowanego do młodzieży szkolnej, Krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory - dla młodych naukowców, którzy brali udział w regionalnych etapach konkursu oraz XI Kongresu E(x)plory - skierowanego do nauczycieli, dyrektorów szkół i osób związanych z edukacją.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji jest Prof. Ada Yonath, noblistka w dziedzinie chemii. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, a partnerem - Uniwersytet Gdański.

W ramach Festiwalu Nauki i Technologii w strefie Expo Festiwalu wysłuchać będzie można mini-wykładu dr Alicji Chmielewskiej z Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed pt. „ABC Wirusologii”, w którym prelegentka opowiada w prosty sposób o wirusach - o tym jak są zbudowane i w jaki sposób wnikają do komórek naszych organizmów oraz jakimi metodami naukowcy badają je w laboratoriach. Wyjaśnia też jak działają szczepionki przeciwwirusowe, w tym szczepionki nowej generacji - szczepionki mRNA oraz wektorowe. "

Uczestnikom Festiwalu zostanie również zaprezentowany film przybliżający pracę Oceanografa przygotowany przez Koło Naukowe Oceanografii Operacyjnej.

Materiał jest formą podsumowania działań KNOO i wykonany został w czasie przerwy miedzy semestralnej. Prace terenowe polegały na poborze różnego rodzaju prób środowiskowych oraz wykonywaniu fotografii podwodnej w rejonie Zalewu Puckiego, przy użyciu ROV (remotely operated vehicle) .

Uczelnia na stronie wydarzenia jest również obecna ze swoich spotem promocyjnym pt. „Więcej niż uczelnia”

Więcej informacji i rejestracja: https://www.explory.pl/2020/

Dodane przez Biuro Rzecznika Prasowego