Centrum Badań Memlingowskich UG na Międzynarodowym Kongresie Mediewistycznym w Leeds

Już po raz 12 naukowczynie i naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego uczestniczyli w International Medieval Congress organizowanym przez University of Leeds. Wydarzenie, zapoczątkowane w  1994 r.,  jest największym i najbardziej prestiżowym w Europie forum dyskusji o średniowieczu.

Od kilkunastu lat udział bierze w nim ponad 2000 osób, nie tylko z Europy, ale także z USA, Kanady, Nowej Zelandii, Australii czy Japonii. W latach 2020-21 ze względu na pandemię był organizowany on-line. W 2023 r., podobnie jak rok wcześniej, kongres miał formę hybrydową: choć większość uczestniczek i uczestników powróciła na kampus w Leeds, to jednak część z różnych względów łączyła się przez Zoom. Wszystkie panele, w tym też wieczorne fora dyskusyjne –Okrągłe Stoły – były transmitowane i nagrywane.

Już od 2011 reprezentacja z Uniwersytetu Gdańskiego jest stale obecna na IMC. W tym roku szczególnie ważne było zaprezentowanie badań prowadzonych przez Centrum Badań Memlingowskich (Memling Research Center).

5 lipca  2023 odbyły się zorganizowana przez Centrum sesja z referatami poświęconymi badaniom różnych aspektów twórczości Hansa Memlinga oraz Okrągły Stół – debata odnosząca się do najsłynniejszego dzieła tego artysty, gdańskiego tryptyku Sąd Ostateczny.  W obu wydarzeniach wzięli udział Dyrektorka Centrum Badań Memlingowskich prof. dr hab. Beata Możejko oraz członkowie Centrum:  prof. dr hab. Kamil Zeidler, dr hab. Andrzej Woziński, prof. UG, dr hab. Jerzy Jankau, prof. GUMed, Dyrektorka Wydawnictwa UG Joanna Kamień oraz Doktorantka w Instytucie Historii Sztuki UG Aleksandra Stanek. On-line obecny był Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku dr hab. Jacek Friedrich, prof. UG.

Kongres odbył się w dniach 4 – 6 lipca 2023.

Kolejny kongres IMC Leeds będzie miał miejsce w początkach lipca 2024 r. Osoby zainteresowane tematyką mediewistyczną zachęcamy do zapoznania się z zaproszeniem do składania referatów, dostępnym tutaj: Call for Papers: IMC 2024 - 'Crisis' | International Medieval Congress (leeds.ac.uk).  

Formularz rejestracyjny warto przygotować do 15 września – w razie pytań do kontaktu zaprasza prof. Możejko : beata.mozejko@ug.edu.pl 

 

Program 2023

prof. dr hab. Beata Możejko