Trwa 48. Zjazd Polskiego Towarzystwa Fizycznego

Dr hab. Marcin Pawłowski, prof. UG i doktor honoris causa prof. Anton Zeilinger – to tylko niektórzy prelegenci tegorocznego, 48. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Między 1 a 7 września na Politechnice Gdańskiej i Uniwersytecie Gdańskim będzie można zobaczyć interaktywne wystawy i pokazy fizyczne, a także posłuchać wykładów o kryptografii kwantowej czy metodach nauczania. 

KK

Wieloletnią tradycją Zjazdów Fizyków Polskich jest wygłaszanie tzw. wykładu otwartego, podczas którego naukowcy dzielą się swoją pasją i wiedzą ze społecznością lokalną. Tegoroczny wykład otwarty odbędzie się w Auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego 6 września o godz. 18.30. Wygłosi go profesor Marcin Pawłowski z Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych. 

Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się, jak łamać zabezpieczenia kryptografii kwantowej, która uchodziła za niemożliwą do zhakowania, oraz czy istnieje sposób zabezpieczenia się przed atakami cyberprzestępców.

2 września o godz. 11.30 w Audytorium Novum PG odbędzie się transmisja na żywo wykładu pt. „A Voyage through Quantum Wonderland”, który wygłosi prof. Anton Zeilinger z Uniwersytetu Wiedeńskiego, noblista w dziedzinie fizyki z 2022 r., doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Wstęp na wykład otwarty jest wolny, natomiast na pozostałe wydarzenia, w tym transmisję na żywo wykładu noblisty, tylko dla zarejestrowanych uczestników zjazdu.

Zapraszamy na pozostałe otwarte wydarzenia, które odbędą się w ramach Zjazdu: 

Interaktywna wystawa z optyki

Optyka wystawa

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytania: Czy to możliwe, aby hologram był iluzją trójwymiarowego obrazu, złudzeniem, któremu ulega mózg? Czy nasze telefony komórkowe widzą więcej niż my sami? Jakiego typu promieniowanie emituje ciało człowieka? Jak  działa ekran LCD, czujka alarmowa czy zwykłe na pozór okulary polaryzacyjne dla kierowcy? Przyjdź na Politechnikę Gdańską do Centrum Nanotechnologii A obejrzeć interaktywne wystawy „Barwy” i „Gdzie wzrok nie sięga”, zorganizowane z okazji 48 Zjazdu Fizyków Polskich. Ponad 30 stanowisk edukacyjnych przybliży ci fascynujące zagadnienia z dziedziny optyki. O atrakcyjności wystawy decyduje wyjątkowe połączenie elementów widowiskowości, interaktywności eksponatów oraz możliwości twórczej pracy z wykorzystaniem różnorodnych, często niekonwencjonalnych przyborów i technik.
Wystawa jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form prezentacji treści naukowych.
Wstęp wolny. Wydarzenie przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych

Miejsce: Politechnika Gdańska, Centrum Nanotechnologii A, Budynek nr 4 – https://campus.pg.edu.pl\

Termin: 9-21 września 2023
Odbiorcy indywidualni: sobota-niedziela godz. 10:00-15:00
Grupy zorganizowane: poniedziałek-piątek, godziny rozpoczęcia zwiedzania 9:00, 11:00, 13:00, 15:00 (UWAGA: konieczna wcześniejsza rezerwacja)
Rezerwacja pod adresem mailowym: wystawaoptyka-rezerwacja.wftims@pg.edu.pl
Rezerwacja ważna po uzyskaniu informacji zwrotnej

Pokazy fizyczne na zakończenie rejsu Fizycy pod żaglami 2023, Lubeka-Gdańsk

Rejs

Rozpoczęcie 48. Zjazdu Fizyków Polskich zbiega się w czasie w zakończeniem Rejsu Fizyków, podczas którego grupa pasjonatów fizyki z całego kraju płynie razem z Lubeki do Gdańska na pokładzie pięknego żaglowca STS Kapitan Borchardt. Po wpłynięciu do Gdańska żaglowiec zacumuje przy nabrzeżu Motławy. Fizycy – uczestnicy rejsu oraz fizycy z Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego – na kei w Gdańsku oraz na pokładzie żaglowca zaprezentują pokazy fizyczne, w czasie których wyjaśniać będą m.in. zasady fizyki żeglowania.

Zapraszamy! Wstęp wolny.

Miejsce: przy nabrzeżu ul. Wartkiej, przed kładką usytuowany od ujścia Raduni w kierunku Gdańska, naprzeciwko Muzeum II Wojny Światowej (w dawnym miejscu postoju stacji Lotos).

Termin: 1 września 2023, godz. 12.00-16.00 (godzina wpłynięcia żaglowca jest orientacyjna i może ulec zmianie w zależności od warunków pogodowych)

Wykład dla uczniów i nauczycieli „Dlaczego ciała spadają? – czyli kognitywistyczna ścieżka dydaktyczna z podstaw fizyki”
prof. dr hab. inż. Grzegorza Karwasza, UMK w Toruniu

GK

Profesor Grzegorz Karwasz jest znanym i cenionym dydaktykiem. Pełni funkcje kierownika Pracowni Metodyki Eksperymentu Fizycznego oraz kierownika Katedry Dydaktyki Fizyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od lat inspiruje w zakresie nieszablonowych metod nauczania fizyki. W ramach 48. Zjazdu Fizyków Polskich wygłosi wykład dla uczniów i nauczycieli, podczas którego w ciekawy, interdyscyplinarny sposób zanalizuje podstawowy problem fizyczny: „Dlaczego ciała spadają?”. Uczestnicy dowiedzą się m.in., dlaczego ciała spadają i dlaczego czasami wydaje się, że nie spadają? Jak ciała spadają i co odczuwają, gdy spadają? Jak ciała spadają na Ziemi, a jak grawitacja działa na nie w próżni? I co z tego wszystkiego wynika?

Zapraszamy grupy szkolne wraz z nauczycielami (szkoła podstawowa, liceum).
Wstęp wolny.
Miejsce: Politechnika Gdańska, Audytorium Maximum, Gmach Główny, Budynek nr 1 – https://campus.pg.edu.pl/

Termin: 5 września 2023, godz. 11.30-12.30
UWAGA: konieczna wcześniejsza rezerwacja
Rezerwacja pod adresem mailowym: paw@pg.edu.pl.
Rezerwacja ważna po uzyskaniu informacji zwrotnej.

oprac. MJ