Niech żyje nauka! Z przytupem rozpocznijmy rok akademicki 2023/2024!

NZN

Już w ostatnią sobotę września, 30.09, na Długim Targu w Gdańsku odbędzie się barwny przemarsz i huczna parada. Po raz drugi uczelnie i władze samorządowe uroczyście otworzą nowy rok akademicki!

Miasto Gdańsk jest nie tylko jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce, ale również miejscem, gdzie nauka, edukacja i kultura łączą się, tworząc inspirujące środowisko do rozwoju intelektualnego oraz społecznego. Właśnie tu, w mieście wolności, możemy zaobserwować wyjątkową integrację społeczności akademickiej, która odbywa się poprzez współpracę, dialog i promocję wspólnych wartości.

Dlatego już w ostatnią sobotę września studenci, nauczyciele akademiccy i władze kilkunastu pomorskich uczelni, jak również przedstawiciele władz samorządowych, spotkają się przy Złotej Bramie, by wspólnie wziąć udział w wyjątkowym święcie nauki. Towarzyszyć nam będą dźwięki carillonów odgrywających Gaudeamus igitur. Huczny pochód, któremu przygrywać będzie Gdańska Orkiestra Akademicka przejdzie wzdłuż Traktu Królewskiego i zakończy się na przedprożu Dworu Artusa. Właśnie tam uczestnicy wysłuchają inspirujących przemówień, które wyznaczą kierunek na rozpoczynający się rok akademicki. Będzie to wyjątkowa okazja do wspólnego świętowania nauki i integracji naszej społeczności!

Spotkajmy się więc, by wspólnie, jednym głosem, wykrzyczeć:
Niech żyje nauka! Vivat Academia!

Agenda wydarzenia:

9:15-9:50 – przybycie uczestników (na Targ Węglowy obok Katowni) i ustawianie zgodnie ze strukturą parady 

10:00 – rozpoczęcie parady

10:00-10:30 – uroczyste przejście ul. Długą, Traktem Królewskim, do Dworu Artusa

10:30-11:15 – przemówienia na przedprożu Dworu Artusa, krótkie wystąpienia studentów Uczelni Fahrenheita oraz Chórów trzech Uczelni

Gdański Manifest Nauki

Podczas zeszłorocznego, pierwszego przemarszu „Niech żyje nauka!” władze samorządowe i 14 przedstawicieli gdańskich uczelni podpisało Gdański Manifest Nauki. Określa on nie tylko najważniejsze wartości społeczności akademickiej, ale również kierunki i cele jej rozwoju. Co ważne, jego treść jest tak samo aktualna jak rok temu! Podpisany oryginał możecie zobaczyć w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego. 

Manifest

Treść Gdańskiego Manifestu Nauki” podpisanego podczas zeszłorocznego uroczystego otwarcia roku akademickiego 2022/23 pod hasłem Niech żyje nauka!" 

Zachęcamy do śledzenia dyskusji na stronie wydarzenia na facebooku

Organizatorem wydarzenia „Niech żyje nauka!"  są Uczelnie Fahrenheita i Miasto Gdańsk.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego i Prezydent Miasta Gdańska.

W związku z organizacją wydarzenia Niech żyje nauka!, w sobotę, 30 września br. w godzinach 09:00-11:30 mogą wystąpić utrudnienia w ruchu na ulicy Długiej oraz na Targu Węglowym na odcinku Katownia Złota Brama.

Związek Uczelni im. Daniela Fahrenheita (FarU) składają się z największych uczelni na terenie Trójmiasta: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Najważniejszym zadaniem Związku jest jak najlepsze wykorzystanie zasobów i potencjału trzech uczelni, które go tworzą. Jego działania koncentrują się na opracowaniu rozwiązań wspierających wspólne badania naukowe i prace rozwojowe, a także rekomendacji dotyczących konsolidacji lub powoływania nowych, międzyuczelnianych szkół doktorskich.

Karolina Sienkiewicz/FarU