Centrum Herdera zaprasza po wakacjach

centrum herdera

Dzień otwarty, cykl wykładów i spacer „Gdańsk i okolice w czasach Johanna Gottfrieda Herdera” oraz warsztaty językowe – Centrum Herdera startuje po wakacyjnej przerwie!

Dzień Otwarty – 23 września 2023

Dla odwiedzających tego dnia Centrum Herdera przygotowano szereg atrakcji i spotkań, wśród których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Dla wielbicieli spacerów – oprowadzanie po Głównym Mieście w oparciu o opisy Gdańska w dziennikach z podróży z XVIII wieku, natomiast dla zwolenników luźnych spotkań pod gołym niebem – rozmowa na przedprożu Biblioteki przy ul. Mariackiej o gdańszczankach w XVIII i XIX wieku i ich następczyniach prowadzona przez gdańską pisarkę Barbarę Piórkowską oraz dr. Janusza Mosakowskiego – mistrza opowieści o Gdańsku i jego literaturze. Rozmowie towarzyszyć będzie happening na ul. Mariackiej przygotowany przez Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk, podczas którego będzie można spotkać gdańszczan w strojach z czasów Herdera, zobaczyć, jak toczyło się życie codzienne na ulicach Gdańska w XVIII wieku i porozmawiać z gośćmi z tamtej epoki. Ponadto w siedzibie Centrum dla wszystkich lubiących dyskutować przygotowano prezentacje i dyskusję na temat roli filozofii kiedyś i dziś.

Wszystkie planowane na ten dzień wydarzenia będą się odbywać w języku polskim, a wstęp na nie będzie wolny.

Szczegółowy plan Dnia Otwartego

 

Spotkania z Herderem

„Gdańsk i okolice w czasach Johanna Gottfrieda Herdera” to cykl pięciu spotkań, które poprowadzą specjaliści z różnych dziedzin zajmujący się historią Gdańska i okolic. W ramach cyklu odbędzie się jeden spacer tematyczny oraz cztery wykłady, mające na celu przybliżenie uczestnikom epoki, w której żył Johann Gottfried Herder. Dowiemy się między innymi, jak wyglądały gdańskie sypialnie w XVIII wieku, oraz zwiedzimy Gdańsk z hrabią Augustem von Lehndorffem.

Na ten cykl obowiązują zapisy. Jeżeli będą Państwo chętni do udziału we wszystkich lub wybranych spotkaniach, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który znajduje się na stronie www.herder.ug.edu.pl

Projekt ten wspiera starania Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku oraz Instytutu Filologii Germańskiej na Uniwersytecie Gdańskim, które ogłosiły rok 2023 rokiem Herdera.

Informacje na temat poszczególnych spotkań

 

Warsztaty językowe

W terminie od 16 września do 17 listopada 2023 w Centrum Herdera UG odbywać się będą warsztaty w języku niemieckim na poziomach od A2 do C1.

Wśród przygotowanych pozycji czekają:

  • „Gdańskie Główne Miasto – standardowa wycieczka z przewodnikiem w języku niemieckim. Przydatne słownictwo i niezbędna gramatyka na niemieckojęzycznym oprowadzaniu po mieście – nie tylko po Gdańsku” (A2-B1);
  • „Müde? Erschöpft? Ausgepowert? Synonimy w języku niemieckim – czy powtórzenia słów są naprawdę konieczne?” (B1+);
  • „Deutsch unterwegs”, czyli jak korzystać z podcastów po niemiecku? (A1+);
  • „Niemiecki we współczesnych piosenkach“ (A2+);

Opis poszczególnych warsztatów językowych

Julia Bereszczyńska / Zespół Prasowy