Inauguracja roku akademickiego na Wydziale Nauk Społecznych

fot. Alan Stocki/UG

Kształcicie Państwo młodzież o cechach szczególnych – zawód psychologa, pedagoga, dziennikarza to misja, a politolog, filozof, socjolog także winien jest mieć szczególny ogląd na świat. Wszystkie te zawody wykonywane są pod presją dużej odpowiedzialności wobec jednostki i społeczeństwa – tak podczas inauguracji na Wydziale Nauk Społecznych zwrócił się do kadry akademickiej Rektor UG, prof. Piotr Stepnowski. 

 

Uroczystość inauguracji roku akademickiego 2023/2024 na Wydziale Nauk Społecznych rozpoczął Dziekan, prof. dr hab. Michał Harciarek, witając licznie zgromadzonych gości.

Następnie głos zabrał Rektor UG prof. Piotr Stepnowski: - Osiągacie Państwo bardzo dobre wyniki publikacyjne: obok licznych artykułów w międzynarodowych czasopismach z punktacją MEiN równą 140 punktom aż 6 publikacji książkowych w wydawnictwach z najlepszego wykazu - za 300 punktów (4 na socjologii, 1 na psychologii, 1 na geografii), dzięki czemu aż 3 Instytuty w ostatniej ewaluacji uzyskały kategorię A. Na wydziale wydawane są czasopisma naukowe, które otrzymały wysokie wartości punktowe na liście MEiN. Jedno z nich uzyskało 140 pkt. (Health Psychology Report), a drugie 200 pkt. (Current Issues in Personality Psychology) - wyliczył sukcesy wydziału Rektor. - Co ważne, uzyskanie przez trzy dyscypliny: filozofię, psychologię i socjologię kategorii A w ostatniej ewaluacji to ukoronowanie pracy społeczności wydziałowej i stanowi dla Państwa zasłużone wyróżnienie, ale i wyzwanie, które, jak obserwuję, podejmujecie w celu utrzymania tej kategorii, a - w co głęboko wierzę - osiągnięcia niebawem najwyższej kategorii naukowej A+ - dodał.

W dalszej części swoje przemówienie wzbogacone prezentacją wygłosił Dziekan Wydziału Nauk Społecznych prof. dr hab. Michał Harciarek, który przybliżył działalność wydziału, a także wymienił zmiany, które zaszły na nim w ubiegłym roku akademickim. Wspomniał o licznie zdobywanych grantach NCN oraz grantach europejskich. - Udało nam się również stworzyć program małych grantów. Liczba zgłoszeń przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, bo aż 61 osób złożyło swoje projekty, z których 15 otrzymało finansowanie. Nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy, a nauka dąży do tego, by tę prawdę poznać. Co ważne, wolność jest człowiekowi dana, ale i zadana. Musimy nauczyć się korzystać z tej wolności. Zdaliśmy egzamin w 1920 roku, zdaliśmy go także w 1989 roku. Mam nadzieję, że państwa praca, która często bazuje na poznawaniu świata, zrozumieniu mechanizmów, dlaczego tak a nie inaczej się zachowujemy i dokonujemy wyborów, będą przyczynkiem do tego, by pójść na wybory - podsumował prof. dr hab. Michał Harciarek.

Następnie Wiceprzewodniczący Parlamentu Studentów ds. Komunikacji Piotr Patalas zwrócił się do studentów rozpoczynających pierwszy rok studiów. Podpowiedział, gdzie należy szukać wskazówek i ewentualnej pomocy zarówno tej materialnej, jak i psychologicznej.

Kolejnym punktem ceremonii była uroczysta immatrykulacja studentów pierwszego roku, którą poprowadziła Prodziekan ds. Studenckich dr Barbara Kijewska.

Po odśpiewaniu przez Chór Uniwersytetu Gdańskiego Gaudeamus Igitur Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski wręczył okolicznościowe dyplomy prof. Małgorzacie Lipowskiej i prof. Michałowi Harciarkowi w związku z nadanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę tytułami profesorskimi.

Następnym punktem uroczystości były promocje habilitacyjne i doktorskie.

Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk społecznych w zakresie psychologii otrzymał dr hab. Andrzej Piotrowski, natomiast stopień naukowy doktora habilitowanego nauk społecznych w zakresie nauk o polityce i administracji otrzymała dr hab. Katarzyna Kamińska-Korolczuk. Dyplomy wręczyli Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych prof. dr hab. Michał Harciarek i Prodziekan ds. Badań Naukowych i Współpracy Międzynarodowej dr hab.  Radosław Kossakowski, prof. UG.

Stopień naukowy doktora nauk humanistycznych otrzymali:

– w zakresie filozofii: Joanna Dorota Szkudlarek;

– w zakresie geografii: Monika Agnieszka Michałek;

– w zakresie nauk socjologicznych: Dobrosław Jerzy Mańkowski, Łukasz Remisiewicz;

– w zakresie pedagogiki: Bartosz Atroszko, Małgorzata Barbara Pilecka, Aleksandra Elżbieta Plata, Katarzyna Rhode, Justyna Rogowska;

– w zakresie psychologii: Agnieszka Ewa Felińska, Anna Ewa Różańska, Aleksandra Osiej.

W dalszej części inauguracji wręczono Nagrody Rektora oraz odznaczenia państwowe i uniwersyteckie. Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymali: dr Klaudia Nowicka, dr Katarzyna Wajszczyk oraz mgr Magdalena Iwanowska.

Następnie Dziekan Wydziału Nauk Społecznych prof. dr hab. Michał Harciarek zapowiedział muzyczną niespodziankę – występ Grzegorza Skawińskiego, absolwenta pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego.

Zwieńczeniem oficjalnej części uroczystości było wygłoszenie wykładu inauguracyjnego przez dr. hab. Mariusza Czepczyńskiego, prof. UG Geografie relacji i przestrzenie społeczne. Wyzwania współczesnych nauk o przestrzeni.

Julia Bereszczyńska / Zespół Prasowy