Współpraca z Europejskim Uniwersytetem Viadrina

Możliwości nawiązania formalnego partnerstwa akademickiego między Europejskim Uniwersytetem Viadrina we Frankfurcie nad Odrą a Uniwersytetem Gdańskim omawiano podczas spotkania władz obu uczelni, które odbyło się 10 października br. w UG.

Uniwersytet Gdański reprezentowali: Prorektorka ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG oraz Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr hab. Arnold Kłonczyński,prof. UG, a Europejski Uniwersytet Viadrina jego Prezydent prof. dr Eduard Mühle.

W spotkaniu uczestniczyli również Kierowniczka Biura Współpracy Międzynarodowej UG Magdalena Sawicz, Kierownik Centrum Herdera UG Zbigniew Zembrzuski oraz dr Anna Kowalewska-Mróz z Centrum Herdera.

Europejski Uniwersytet Viadrina jest najpopularniejszym niemieckim uniwersytetem wśród zagranicznych studentów, w tym również wśród Polaków. Jego prezydentem w kadencji 2023-2029 został wybrany prof. Eduard Mühle, który kierował w latach 1995-2002 Instytutem Herdera w Marburgu, a w latach 2008-2013 Niemieckim Instytutem Historycznym w Warszawie.

Prorektorka ds. Współpracy Międzynarodowej opowiedziała o sojuszu SEA-EU (South European Atlantic European Universities), którego Uniwersytet Gdański jest członkiem, i wyjaśniła, na czym polega sieć 9 europejskich i nadmorskich uczelni wyższych z Kadyksu, Brestu, Kilonii, Splitu, Malty, Algarve, Neapolu oraz Bodø. Opowiedziała również o promowaniu mobilności studentów, nauczycieli akademickich i pracowników administracyjnych.

Podczas spotkania omawiano możliwości nawiązania formalnego partnerstwa akademickiego między oboma uczelniami, które mogłoby obejmować wspólne programy nauczania, badania naukowe i wymianę studentów, co pozwoliłoby na zwiększenie różnorodności kulturowej i naukowej.

Zastanawiano się też, w jaki sposób obie uczelnie mogłyby współpracować. Dyskutowano na temat organizacji wspólnych wydarzeń, takich jak konferencje, sympozja, wystawy czy festiwale kulturowe, które promują wymianę kulturową i naukową.

Jednym z tematów podjętych przez Prorektora prof. Arnolda Kłonczyńskiego były sposoby finansowania projektów wspólnych i potencjalnego pozyskiwania grantów zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Dużo uwagi poświęcono również studiującym w Uniwersytecie Gdańskim obcokrajowcom.

Kierownik Centrum Herdera UG Zbigniew Zembrzuski przedstawił możliwości podjęcia nauki języka niemieckiego na Uniwersytecie Gdańskim oraz zdawania na UG (od roku 2023) certyfikatów Goethe-Institut, które ułatwiają staranie się o przyjęcie na uczelnie niemieckie.

Prorektorka prof. Anna Jurkowską-Zeidler podkreśliła, jak ważne są osobiste kontakty i współpraca na poziomie poszczególnych wydziałów lub instytutów w ramach obu uczelni.

Prof. Eduard Mühle wyjaśnił, że w ramach trzech Wydziałów: Prawa, Kulturoznawstwa i Nauk Ekonomicznych na Uniwersytecie Viadrina studiuje ok. 5 tysięcy studentów, z czego ok. 16% to obcokrajowcy. Warto podkreślić, że Uniwersytet Viadrina aktywnie promuje międzynarodową wymianę studencką i oferuje również wiele programów w języku angielskim, co przyciąga studentów z różnych krajów.

Współpraca między Uniwersytetem Gdańskim a Europejskim Uniwersytetem Viadrina może przynieść wiele korzyści zarówno dla studentów, jak i kadry naukowej obu uczelni, a także przyczynić się do wzrostu potencjału badawczego i naukowego regionu.

oprac. zp, fot. Marcel Jakubowski