Zwiększanie Reprezentacji Kobiet w Technologii: projekt HerTech Ventures

Ciągły brak równowagi płci w dziedzinach technologicznych pozostaje wyzwaniem, pomimo znaczącego postępu w ostatnich 10 latach. Jest to problem szczególnie widoczny na różnych szczeblach kariery akademickiej oraz w przedsiębiorczości zorientowanej na technologię. Uniwersytet Gdański włączył się w działania Fundacji Perspektywy mające na celu zaktywizowanie kobiet w tym obszarze.

Pomimo że kobiety stanowią ponad 40% kadry akademickiej w Europie, ich udział na stanowiskach personelu stopnia A (odpowiednik pełnego tytułu profesora) wynosi jedynie 26,2%. Podobnie niska reprezentacja kobiet obserwowana jest w dziedzinach związanych z naukami ścisłymi, inżynierią oraz technologią informacyjną, gdzie stanowią one mniej niż jedną czwartą populacji.

Ostatni aspekt jest szczególnie ważny, ponieważ sektory związane z technologią rozwijają się w tempie błyskawicznym w Unii Europejskiej. W kontekście transformacji cyfrowej gospodarki UE istotne jest, aby kobiety miały znaczący udział w tej rosnącej liczbie zatrudnionych.

Choć istnieją pewne obiecujące sygnały postępu, utrzymuje się istotna rozbieżność w zatrudnieniu kobiet w tych dziedzinach. To sugeruje, że dotychczasowe polityki i działania na szczeblu unijnym i krajowym nie były wystarczająco skuteczne.

- W odpowiedzi na te wyzwania powstał projekt HerTech Ventures. Jego głównym celem jest wsparcie studentek szkół wyższych, aby stały się odnoszącymi sukcesy przedsiębiorczyniami w dziedzinie technologii informacyjnych - mówi Prorektorka ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG.

Program ten oferuje szereg możliwości, w tym:

1. Szkolenia w zakresie przedsiębiorczości: HerTech Ventures dostarcza studentkom niezbędnych narzędzi i umiejętności potrzebnych do rozwoju pomysłów biznesowych.
  2. Mentoring: projekt zapewnia dostęp do doświadczonych mentorek, które wspierają młode kobiety na ich drodze do sukcesu.
  3. Fundusze zalążkowe: HerTech Ventures udostępnia środki finansowe na rozwijanie i uruchamianie startupów w branży IT.
  4. Wydarzenia networkingowe: inicjatywy takie pozwalają na budowanie cennych kontaktów zawodowych.
  5. Grupy wsparcia rówieśników: tworzą one przestrzeń, w której kobiety mogą dzielić się doświadczeniami i uzyskiwać wsparcie od swoich rówieśniczek.

HerTech Ventures skupia się na wsparciu młodych kobiet studiujących informatykę, pomagając im rozwijać umiejętności przedsiębiorcze i przygotowując do rozpoczęcia kariery w branży technologicznej. Dzięki temu projektowi dążymy do zwiększenia reprezentacji kobiet w dziedzinie technologii oraz tworzenia równych szans na sukces zawodowy.

Dofinansowanie z programu Erasmus+

Wszystko to jest możliwe dzięki wielkiemu zaangażowaniu i wsparciu finansowemu. Projekt HerTech Ventures otrzymał dofinansowanie w wysokości 400 000,00 € z programu Erasmus+, z czego 26 170,00 € dofinansowania przypada dla Uniwersytetu Gdańskiego, co jest wyrazem uznania dla potencjału tego przedsięwzięcia.

Liderem projektu jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy (Polska), a pozostali Partnerzy to:

• Stimmuli For Social Change (Grecja)
  • Uniwersytet Gdański (Polska)
  • University of Macedonia (Grecja)
  • Polytechnic of Guarda (Portugalia)
  • INOVA+ (Portugalia)
  • University of Salamanca USAL (Hiszpania)
  • Politecnico di Torino (Włochy)

Początek formularza

Zachęcamy do śledzenia tej fascynującej inicjatywy, która będzie miała ogromny wpływ na naszą przyszłość. Kierownikiem projektu HerTechVenture będzie dr Hanna Furmańczyk z Zakładu Optymalizacji Kombinatorycznej, Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki.

Efekty tych działań przyczynią się do tworzenia bardziej zrównoważonej i wszechstronnej przyszłości w dziedzinie technologii, w której kobiety odgrywają kluczową rolę.

- Kobiety odgrywają coraz ważniejszą rolę w dziedzinie nowoczesnych technologii, choć nadal stanowią mniejszość w wielu sektorach tej branży - podkreśla nadzorująca projekt Zastępczyni Kanclerza ds. Informatyzacji, Komunikacji i Promocji dr hab. inż. Aneta Oniszczuk-Jastrząbek, prof. UG. - Niemniej jednak, ich zaangażowanie i wkład w rozwijanie nowoczesnych technologii jest coraz bardziej widoczne i cenione. Razem możemy pokonać bariery i zapewnić, że kobiety staną się nieodłączną częścią dynamicznego sektora technologicznego.

HerTech Ventures to krok w tym kierunku.

Uniwersytet Gdański współdziała z Fundacja Perspektywy w tym obszarze, m.in. uczestnicząc w wydarzeniu Woman in Tech Summit. Uniwersytet Gdański jako partner akademicki wydarzenia miał swoje stanowisko wystawiennicze w głównej strefie Expo, które odwiedzali przede wszystkim młodzi ludzie zainteresowani studiowaniem na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki oraz osoby ciekawe oferty anglojęzycznej. Czytaj więcej

Biuro Wsparcia Przygotowania Projektów – Inkubator Projektowy, oprac. MNG/ZP