Popularyzacja nauki, sztuki i kultury. UG nawiązuje współpracę z Muzeum Gdańska

Podpisanie

Od lewej: prof. Waldemar Ossowski i prof. Piotr Stepnowski

Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski i Dyrektor Muzeum Gdańska dr hab. Waldemar Ossowski, prof. UG zawarli porozumienie o współpracy. Umowa zakłada m.in. organizowanie wspólnych wydarzeń oraz popularyzację nauki i kultury. Otwiera także drogę do sformalizowania dotychczas nieoficjalnej współpracy między instytucjami.

- Pierwszy raz nawiązaliśmy współpracę poprzez podpisanie listu intencyjnego w ramach sieci partnerskiej „RadUNIA Kultury” między Uniwersytetem, Muzeum Gdańska i czterema innymi instytucjami - mówi Dyrektorka Muzeum UG Marta Szaszkiewicz. - Już wtedy zauważyliśmy podobne obszary działania naszych muzeów. A gdy ukazała się strona UG poświęcona kobietom gdańskiej nauki, postanowiłyśmy wspólnie z jednym z działów Muzeum Gdańska - Muzeum Nauki Gdańskiej - przygotować wystawę nt. tych badaczek.

Wynikiem dotychczas nieformalnej współpracy jest wystawa „Pionierki, badaczki, liderki. Kobiety gdańskiej nauki”, którą obejrzeć można było m.in. przy Kościele św. Katarzyny w Gdańsku, Uniwersytecie Gdańskim, Politechnice Gdańskiej i Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. W lutym br. projekt otrzymał Główną Nagrodę Uczelni Fahrenheita.

Porozumienie

Porozumienie o współpracy pozwala nie tylko na sformalizowanie relacji między dwoma muzeami, ale też na zaangażowanie do wspólnych działań całego Uniwersytetu. - Chodzi o to, żebyśmy wspólnie tworzyli różne wydarzenia kulturalne i naukowe. Przetarliśmy już w tej sprawie szlaki przy organizacji Dnia Dziecka pod hasłem „Pionierki, badaczki, liderki odkrywają wraz z dziećmi świat nauki”, w którym wziął udział Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego poprzez zaangażowanie studentów z Koła Naukowego Biznesu Chemicznego, Naukowego Koła Chemików i Koła Naukowego Ochrony Środowiska  - tłumaczy Marta Szaszkiewicz.

Zgodnie z porozumieniem obie instytucje podejmą się wspólnych inicjatyw w celu popularyzowania nauki, wiedzy, sztuki i kultury, organizacji przedsięwzięć naukowych, edukacyjnych i kulturalnych oraz prowadzenia działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących wspólnych wydarzeń kulturalnych i naukowych.

fot. i tekst Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG