Złoty medal dla studentów Biotechnologii UG i GUMed w finale konkursu iGEM w Paryżu!

iGEM

- Na innych uczelniach rozważano udział w konkursie iGEM w ostatnich latach, ale uznano, że w Polsce jest to niemożliwe do zrobienia. A jednak nam się udało! - mówi lider studenckiego zespołu EDC Seas Mateusz Rudnicki, student II stopnia na kierunku Biotechnologia - Pierwszy złoty medal od 7 lat, piąty w ciągu 20 lat konkursu dla polskiego zespołu.

Na początku listopada studenci Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed otrzymali złoty medal od sędziów międzynarodowego konkursu biologii syntetycznej iGEM. Inicjatywa po raz pierwszy została zorganizowana w 2003 r. przez Massachusetts Institute of Technology (MIT) i od 20 lat przyciąga młodych biologów z całego świata. 

iGEM

W tegorocznej edycji wzięło udział prawie 400 zespołów. Każdy przygotował inne rozwiązania dla lokalnych i globalnych problemów, wykorzystując metody nowoczesnej biotechnologii. Jednak zespoły nie rywalizują ze sobą. -  Staramy się włożyć jak najwięcej zaangażowania i współpracować z innymi. Medale srebrne i brązowe zostają przyznane po spełnieniu określonych wymagań, natomiast złoty medal otrzymują zespoły, których projekt zostanie oceniony jako imponujący w kilku dodatkowych kategoriach - tłumaczy Mateusz Rudnicki. 

W przypadku propozycji zespołu z MWB UG i GUMed sędziowie za imponujący uznali aspekt badawczy, przedsiębiorczy i edukacyjny. Studenci  przeprowadzili m.in. warsztaty dla ponad 120 uczniów liceów, podczas których uczyli ich przygotowania projektów z zakresu biologii syntetycznej. 

Efektem prac zespołu EDC Seas jest też prototyp filtra, który oczyszczałby wodę z ftalanów, szkodliwych dla ludzi i zwierząt związków endokrynnie czynnych. Ftalany służą do zmiękczania plastiku i dostają się do wody kanalizacyjnej, a potem do rzek i mórz. - Cały system, który opracowaliśmy, rozkłada ftalany do kwasu benzoesowego - popularnego konserwantu żywności, który jest związkiem łatwo degradowanym w środowisku - oraz umożliwia jego łatwą implementację - tłumaczy Mateusz Rudnicki. 

iGEM

Po roku intensywnych prac nad filtrem, warsztatami, badaniami laboratoryjnymi oraz promocją studenci pojechali na finał konkursu do Paryża, aby zaprezentować wyniki projektu przed sędziami oraz innymi zespołami z całego świata. 5 listopada dowiedzieli się, że nie tylko spełnili wszystkie wymagania, ale że zrobili to w sposób imponujący.  - To wynik dużej pracy i dużych poświęceń. Każdy w zespole dawał z siebie wszystko do samego końca. Po ogłoszeniu wyników poczuliśmy dużą radość i ulgę, że możemy odpocząć - komentuje Mateusz Rudnicki - Dziękuję również wszystkim, których nieocenione wsparcie pomogło nam osiągnąć wyznaczony sobie cel.

Sukces podczas paryskiego finału to prawdopodobnie nie koniec projektu. Studenci zastanawiają się nad ewentualną komercjalizacją prototypu filtra oraz nad kontynuacją badań nad enzymami. 

Studenci

Zespół tworzą:

Mateusz Rudnicki (lider zespołu), Maciej Małolepszy, Marta Sobolewska, Marta Kustosz, Aniela Kosobucka, Julia Karasińska, Laura Anastazja Kur, Adam Gackowski, Maksymilian Dalecki, Erwin Balcerak, Mikołaj Jacyno.

Opiekunowie naukowi: dr hab. Robert Czajkowski, prof. UG, dr Katarzyna Węgrzyn, mgr Marcin Borowicz.

Więcej o projekcie.

Z całym projektem można zapoznać się na stronie oraz w filmie.

Partnerami i sponsorami zespołu są:

Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed, Uniwersytet Gdański, FNP Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego, Gdańska Fundacja Rozwoju Gospodarczego, BIOTON S.A., BioForum, A&A Biotechnology, Biokom Biologia Komórki, Twist Bioscience, Integrated DNA Technologies, New England Biolabs, Merck Group, SnapGene.

Projekt EDC-Seas wspierany jest przez Miasto Gdańsk. Miasto Gdańsk wspiera talenty.

Projekt EDC-Seas wspierany jest przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Samorząd Województwa Pomorskiego wspiera talenty.

Loga
Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG, fot. EDC Seas