Reżyser Krzysztof Zanussi gościem w Centrum Filmowym UG!

Dekalog

Gościem Centrum Filmowego im. Andrzeja Wajdy UG będzie mistrz polskiego kina nurtu filozoficznego, Krzysztof Zanussi. Czołowy twórca kina moralnego niepokoju opowie o innym słynnym reprezentancie tej konwencji - Krzysztofie Kieślowskim. Zapraszamy na drugie spotkanie z kultową serią Dekalog, które odbędzie się 30 listopada br. o godzinie 18:00.

Cykl: Dekalog to długoterminowy projekt skoncentrowany wokół serialu telewizyjnego Dekalog (1988) Krzysztofa Kieślowskiego oraz kolejnych, inspirowanych nim produkcji fabularnych i dokumentalnych. O znaczeniu Dekalogu na tle rodzimej i zagranicznej kinematografii, roli przykazań we współczesnym świecie i duchowej kondycji człowieka co miesiąc rozmawiają ludzie sztuki i nauki.

Gościem pierwszego spotkania, które odbyło się 25 października 2023 roku, była dr Joanna Sarbiewska z Instytutu Badań nad Kulturą UG - filozofka kultury, filmu i mediów. Po seansie Dekalogu I oraz towarzyszącego mu odcinka serialu dokumentalnego Dekalog… po Dekalogu: Pierwsze (2008) w reżyserii Beaty Januchty widzowie zastanawiali się, jaką postawę wobec wiary przedstawiał w swoim serialu Kieślowski i jakie było jego wyobrażenie boskości i Boga.

KZ

Podczas kolejnej odsłony cyklu, która odbędzie się już 30 listopada, obejrzymy drugą część Dekalogu Krzysztofa Kieślowskiego i porozmawiamy z Krzysztofem Zanussim - jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych i teatralnych, scenarzystą i producentem filmowym. Wszechstronne wykształcenie (Zanussi studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim) i wrażliwość kształtują wyjątkową, docenianą na największych festiwalach filmowych twórczość reżysera. Zanussi tworzy kino filozoficzne, w którym porusza kwestie moralności, wiary i człowieczeństwa. Jednymi z jego najbardziej znanych filmów są: Życie rodzinne (1971), Iluminacja (1973), Barwy ochronne (1976), Spirala (1978), Constans (1980), Rok spokojnego słońca (1984).

Cena wstępu na projekcję i spotkanie: 15 zł. Bilety do nabycia przed seansem na miejscu.

Centrum Filmowe UG mieści się w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego. Wjazd od strony alei Grunwaldzkiej (parking przy Castoramie).

Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG