Retroniedziela: powrót do lat dzieciństwa w Klubokawiarni Index 

Kolejna edycja Retroniedzieli w Klubokawiarni Index zgromadziła wielu fanów retro klimatów i gier sprzed kilkudziesięciu lat. Była to okazja, aby przenieść się w czasie do lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, kiedy to dominowały konsole, kasety i zapiekanki. 

Jedną z głównych atrakcji Retroniedzieli były konsole, na których mogliśmy zagrać w kultowe gry z tamtych czasów: Playstation, Xbox Classic, Amiga, Commodore 64 czy Sega MegaDrive, a także mini wystawa konsol opartych na emulacji. Uczestnicy mieli do wyboru gry: Sensible World of SoccerTekken 3, Guitar Hero III, Another World, Forza, Duke Nukem 3D, Sonic the Hedgehog, Duck Hunt, Impossible Mission, Rayman i wiele, wiele innych. Była to świetna zabawa zarówno dla starszych, jak i młodszych. Rozgrywki odbywały się  w atmosferze wspomnień z dawnych lat. 

Uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć filmy puszczane z kaset VHS, które były hitem tamtych czasów. Na ekranie pojawiały się takie klasyki, jak Powrót do przyszłości, Terminator, Indiana Jones, Rambo, Rocky i wiele innych. Była to okazja, aby poczuć klimat tamtych filmów ukazanych na starym typie telewizora, a także zobaczyć, jak zmieniła się technika i efekty specjalne w kultowych produkcjach. 

Ważnym elementem Retroniedzieli była też muzyka. Mogliśmy posłuchać nagrań z kaset magnetofonowych, które były popularnym nośnikiem dźwięku tamtych czasów. Na koniec warto wspomnieć o fascynującej ekspozycji sprzętów retro, które były wówczas używane i cenione. Na wystawie można było obejrzeć: telewizory, magnetofony, odtwarzacze VHS, walkmany, dyskietki, kierownice i wiele innych. Była to okazja, aby zobaczyć, jak zmieniła się technologia i design urządzeń. 

Zapytaliśmy uczestników, dlaczego się tu znaleźli. Od pasjonatów lat 80. i 90., którzy tęsknili za czasami swojej młodości, usłyszeliśmy, że to fantastyczny wehikuł czasu, dzięki któremu mogą przenieść się do lat dzieciństwa i jednocześnie pokazać dzieciom i młodzieży, jak kiedyś wyglądały konsole, gry, filmy czy jak brzmiała muzyka. A wszystko to tak różne od tych współczesnych! 

Klubokawiarnia Index okazała się idealnym miejscem dla tego typu wydarzenia, oferując niepowtarzalną atmosferę. Oczekujemy z niecierpliwością kolejnych edycji, które, miejmy nadzieję, odbędą się już wkrótce.

Dziękujemy Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej oraz Klubokawiarni Index za organizację i zapraszamy na kolejną odsłonę Retroniedzieli!  

Tekst: Natalia Gogolińska i Sebastian Domdalski/Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, specjalizacja: Reklama i PR, II rok msu; Fot. Marcel Tworkowski/ Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, specjalizacja: Reklama i PR, II rok msu