Z psem na WNS. Zgłoś się do pilotażowego programu

fot.

Weź ze sobą psa na zajęcia lub do pracy! 30 miejsc dla pracowników i studentów WNS-u czeka na chętnych w ramach pilotażowego programu „Pies na WNS”. - Rodzinność międzygatunkowa nie musi pozostawać w cieniu naszego prywatnego życia, a miejsca pracy czy nauki mogą ją wspierać. Jest przecież wiele sytuacji, w których studenci potrzebują wsparcia swoich bliskich zwierzęcych towarzyszy, ale też takich, kiedy to zwierzęta potrzebują wsparcia od nas - mówi dr Magdalena Gajewska z Instytutu Socjologii Wydziału Nauk Społecznych UG, koordynatorka pilotażowego badania „Pies na WNS”.

Badanie pilotażowe prowadzone na Wydziale Nauk Społecznych UG jest częścią interdyscyplinarnego projektu badawczego „Para i Pies. Relacje i więzi międzygatunkowe w życiu prywatnym i przestrzeni publicznej”, kierowanego przez dr Magdalenę Gajewską z Instytutu Socjologii w ramach grantu Dziekana WNS. Zgodnie z rozpoznaniem badaczy więzi międzygatunkowe są bardzo ważne we współczesnym świecie, a już szczególnie istotne w życiu młodych ludzi.

- Chcemy odpowiedzieć na pytanie, jak moglibyśmy otworzyć uniwersytet na obecność innych gatunków, tak by powstała przestrzeń koegzystencji, z poszanowaniem dobrostanu wszystkich uczestników - tłumaczy dr Magdalena Gajewska z WNS. - Dzięki temu pilotażowi dowiemy się, jak jest nam z psami i psom z nami. Mamy nadzieję, że pozwoli to znaleźć optymalne rozwiązania dla relacji międzygatunkowych na WNS.

Cel badania jest stricte pragmatyczny - ma pomóc rozpoznać potrzeby psich właścicieli, ale także potrzeby psów. Jak podkreślają dwie pozostałe koordynatorki pilotażu, dr Magdalena Żadkowska z Instytutu Socjologii i dr Natalia Treder-Rochna z Instytutu Psychologii, w badaniu ważne jest również zrozumienie, jak obecność psów jest postrzegana przez innych studentów oraz pracowników wydziału. Efektem pilotażu będzie przygotowanie propozycji procedur/rekomendacji dla Dziekana, które miałyby umożliwić w przyszłości studentom i ich podopiecznym wspólne przyjście na Wydział Nauk Społecznych. 

- Mamy nadzieję, że nasz pilotaż nie tylko dostarczy danych do badań, ale przede wszystkim pokaże, jak możemy koordynować wizyty w taki sposób, by były one komfortowe i wspierające opiekunów i psy, ale też proces dydaktyczny oraz pozostałych uczestników życia naszego wydziału - dodaje dr Magdalena Żadkowska.

Co muszą zrobić opiekunowie zwierzaków, by wziąć udział w akcji?

- Na tę chwilę należy wypełnić formularz zgłoszeniowy do projektu. Po zakwalifikowaniu opiekunowie psów otrzymają do podpisania zgodę na udział w inicjatywie oraz zgodę na przestrzeganie regulaminu. Poprosimy ich również o kopię szczepień i o zdjęcie psa, które pozwoli na jego identyfikację - mówi dr Natalia Treder-Rochna.

Zgłoszenia można przesłać do 20.12.2023 r. przez formularz lub kontaktując się z koordynatorkami: paraipies@gmail.com.

Uwaga! Projekt „Para i Pies: Relacje i więzi międzygatunkowe w życiu prywatnym i przestrzeni publicznej”, realizowany w ramach programu WNS Grants, nadal trwa. Zachęcamy wszystkie bezdzietne pary wraz z psami do udziału w badaniach, które odbywają się we wtorki w godzinach 17-19. Pary  zainteresowane wzięciem udziału w badaniu proszone są o wypełnienie formularza: https://forms.office.com/e/Ww3mHx3brp

EMW/Zespół Prasowy UG