Ponad 800 tys. euro dla projektu dr. Johna Selby’ego z ICCQT UG. QuantERA Call 2023 

Dr John Selby

Dr John Selby

Co konkretnie sprawia, że komputery kwantowe są szybsze niż komputery klasyczne? Pełnej odpowiedzi na to pytanie szuka dr John Selby z Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych UG wraz z międzynarodowym zespołem. Brytyjski naukowiec będzie koordynował projekt sfinansowany na 809 996 euro z QuantERA Call 2023. 

W tegorocznej edycji programu QuantERA 2023, który wspiera badania nad technologiami kwantowymi, sfinansowano 24 projekty. Aż w 8 z nich biorą udział polscy naukowcy, w czym w przypadku 4 pełnią oni rolę koordynatora.

- W ramach tego projektu chcemy pogłębić nasze zrozumienie komputerów kwantowych i tego, co sprawia, że są szybsze od swoich klasycznych odpowiedników. Ta wiedza przybliży nas do stworzenia praktycznych przemysłowych zastosowań dla tego typu urządzeń - powiedział dr John Selby

QuantEra

Projekt „ResourceQ - Unifikacja i optymalizacja kwantowych zasobów” koordynuje dr John Selby. Natomiast akademickim partnerem inicjatywy jest Instytut Teoretycznej Fizyki Uniwersytetu Leibniza w Hanowerze, partnerem przemysłowym francuska firma Quandela, a doradcą przemysłowym, który ma pomóc w stworzeniu praktycznych zastosowań, jest niemiecka firma TWT Science & Innovation. 

- Projekt rozpoczniemy od szerokiego przeglądu różnych zasobów, które mają potencjał zapewnienia przewagi kwantowej w obliczeniach. W idealnym przypadku zawęzimy ten zbiór i udoskonalimy tak, że pozostanie nam tylko jeden ujednolicony zasób. Analizować będziemy zarówno zasoby podstawowe (takie jak nielokalność i kontekstualność), jak i zasoby o charakterze bardziej pragmatycznym (takie jak liczba bramek CNOT w obwodzie kwantowym) - tłumaczy dr John Selby. - Techniki optymalizacji, które zamierzamy opracować, powinny mieć zastosowanie do dowolnego zasobu, na którym się skupimy w danym konkretnym modelu obliczeniowym lub architekturze, tak aby mogły mieć jak najszerszy wpływ. Biorąc pod uwagę współpracę z firmą Quandela, wiodącą firmą w dziedzinie fotonicznego podejścia do obliczeń kwantowych, testy rozpoczniemy właśnie w tym zakresie.

W tegorocznej, czwartej edycji programu QuantERA złożono 101 wniosków, spośród których wyłoniono 24 zwycięskie projekty. W ośmiu z nich biorą udział naukowcy z Polski; ich badania dotyczyć będą m.in. kwantowej natury środowiska, symulatorów kwantowych, kryptografii kwantowej oraz potencjału zasobów odpowiedzialnych za obliczenia stosowane w komputerach kwantowych. Pięć projektów z udziałem Polaków otrzyma finansowanie z Narodowego Centrum Nauki (zakres badań podstawowych), natomiast trzy projekty zostaną sfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (zakres badań stosowanych).

fot i tekst Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG