Prof. Maciej Duszczyk Sekretarzem Stanu w MSWiA. Wybory nowego Przewodniczącego Rady UG

Prof. Maciej Duszczyk, pełniący od 2020 roku funkcję Przewodniczącego Rady Uniwersytetu Gdańskiego, został powołany na stanowisko Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Tym samym zakończył swoją pracę w Radzie.

- Serdecznie gratuluję Panu Profesorowi nominacji na stanowisko wiceministra w resorcie spraw wewnętrznych i administracji. Profesor jest cenionym na arenie międzynarodowej specjalistą od spraw migracji i wierzę, że w sposób ekspercki będzie kształtował politykę państwa w tym zakresie - powiedział Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski. - Oczywiście z punktu widzenia uczelni to nieco gorsza informacja, bo opuszcza nas znakomity przewodniczący Rady Uczelni.

Dr hab. Maciej Duszczyk, prof. UW jest pracownikiem naukowym w Ośrodku Badań nad Migracjami oraz na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2016-2020 pełnił na tej uczelni funkcję Prorektora ds. Naukowych i Współpracy Międzynarodowej. W latach 2008-2011 był członkiem zespołu doradców strategicznych Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska, a pomiędzy 2012-2014 kierował pracami merytorycznymi zespołu ds. wypracowania polskiej polityki migracyjnej w Kancelarii Prezydenta RP.

W roku 2020 został wybrany na Przewodniczącego Rady Uniwersytetu Gdańskiego i funkcję tę sprawował do momentu powołania na stanowisko sekretarza stanu w MSWiA.

- Przewodniczenie Radzie Uniwersytetu Gdańskiego w latach 2020-2023 przypadło na bardzo trudny okres. Z jednej strony był to okres przywracania normalnego funkcjonowania Uniwersytetu po czasie pandemii koronawirusa, a z drugiej czas bardzo dużej inflacji, co miało istotny wpływ na wiele zaplanowanych działań. Udało się jednak przejść przez ten okres z powodzeniem - podsumowuje pracę w Radzie Uczelni prof. Maciej Duszczyk. - Nie było potrzeby wprowadzania radykalnych działań, choć nie obyło się bez odłożenia w czasie niektórych inwestycji. To, co chciałbym podkreślić, to olbrzymie i przynoszące korzyści UG zaangażowanie Rady i Władz Rektorskich w dwa projekty o strategicznym znaczeniu, a mianowicie Sojusz Uniwersytetów Europejskich SEA-EU oraz Związek Uczelni Fahrenheita. Oba te projekty mają bardzo dobre perspektywy rozwoju. Podczas tych trzech lat Rada zgłaszała liczne inicjatywy. Chciałbym tu wspomnieć m.in. o wniosku stworzenia i wdrożenia zasad unikania konfliktu interesów, który stał się wzorcem dla innych uczelni, oraz zasad opracowania strategii UG. Rada pozostawała otwarta na spotkania ze społecznością uczelni. Odbyły się spotkania z władzami poszczególnych wydziałów, jednostek pozawydziałowych, samorządem studentów oraz doktorantów. Bardzo mocno, jako Rada, wspieraliśmy bezprecedensowe działania społeczności uczelni w zakresie pomocy uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy. Bardzo za to jeszcze raz dziękuję!

W związku ze zmianą w Radzie Przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej UG dr hab. Mariusz Bogusz, prof. UG zarządził wybory uzupełniające do Rady UG na okres do końca kadencji 2021-2024 w celu obsadzenia jednego mandatu członka Rady UG pochodzącego spoza wspólnoty Uczelni. Po przeprowadzeniu wyborów uzupełniających konieczne będzie dokonanie przez Senat UG wyboru nowego przewodniczącego Rady UG. Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski wyznaczył termin zatwierdzenia przez Senat kandydatów do Rady Uniwersytetu Gdańskiego na dzień 25 stycznia 2024 r., w związku z czym termin zgłaszania kandydatów mija 11 stycznia 2024 r.

- Prof. Maciej Duszczyk, przewodnicząc Radzie przez ostatnie trzy lata, pokazał, jak rada może konstruktywnie wspierać naszą działalność przy jednoczesnych stricte kontrolnych i nadzorczych kompetencjach tego organu. Chciałbym za ten czas w imieniu naszej społeczności Panu Profesorowi Maciejowi Duszczykowi z całego serca podziękować! - dodał Rektor prof. Piotr Stepnowski.

Za 3 lata współpracy podziękował także prof. Maciej Duszczyk: - Uniwersytet Gdański jest na ścieżce szybkiego rozwoju zarówno w obszarze nauki i dydaktyki, jak i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Przewodniczenie Radzie i bycie częścią społeczności Uniwersytetu Gdańskiego było dla mnie zaszczytem i honorem. Pomimo konieczności rezygnacji z przewodniczenia Radzie w związku z objęciem przeze mnie stanowiska Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji te trzy lata pozostaną w mojej pamięci jako wspaniały okres w moim życiu. Mam nadzieję, że pozostanę w życzliwej, pozytywnej pamięci członków i członkiń całej wspólnoty Uniwersytetu Gdańskiego.

prof. Maciej Duszczyk. Fot. ze strony MSWiA

Magdalena Nieczuja-Goniszewska, Rzeczniczka prasowa UG; fot. ze strony MSWiA