Noc Biologów w UG już po raz 13.

1

Kryminalistyczno-biologiczny escape room, udział w diagnozowaniu nowotworu, pokaz „kolorowe bakterie”, izolacja DNA z truskawki, tajemnice dna mórz i oceanów czy warsztaty dotyczące genetycznej modelki - muszki owocówki - to tylko część atrakcji przygotowanych przez studentów i pracowników Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed oraz Wydziału Biologii UG w ramach Nocy Biologów 2024.

Noc Biologów odbędzie się 12 stycznia 2024 roku w Uniwersytecie Gdańskim już po raz 13. Tegoroczne hasło przewodnie tej ogólnopolskiej inicjatywy to „Tajemnice życia od komórek do biosfery”. W wydarzeniu udział biorą ośrodki naukowe z całej Polski. Z tej okazji studenci i pracownicy Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed oraz Wydziału Biologii przygotowali szereg pokazów, gier, eksperymentów i wykładów.

 

Noc Biologów na MWB UG i GUMed

Odwiedzający w zimowy piątek Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed będą mieli okazję wziąć udział w grze „Zbuduj helisę”, podczas której każdy będzie mógł stworzyć swoje własne DNA. Dla młodszych uczestników Nocy Biologów przygotowano grę „Komórkowe struktury”, dzięki której poprzez zabawę będą mogli nauczyć się, z czego składają się komórki i jaką rolę pełnią poszczególne ich elementy. Koło Naukowe BIO-MED przygotowało również kryminalistyczno-biologiczny escape room, w którym głównym celem będzie odnalezienie porwanego naukowca poprzez rozwiązywanie zagadek o tematyce biologicznej.

Doktorantki z zakładów Enzymologii i Onkologii Molekularnej oraz Onkologii Translacyjnej przygotowały zabawę „Nowotwory i spółka”. Dzięki stworzonym specjalnie na tę okazję puzzlom i kartom memory dzieci i młodzież dowiedzą się, jak wyglądają komórki różnych nowotworów oraz co odróżnia je od siebie. Modele chromosomów oraz interaktywna zabawa z wagą pomoże im poznać niektóre z cech wyróżniających komórki nowotworowe, a gra „zostań polimerazą” pozwoli zobaczyć, jak powstają mutacje. Udział w krótkiej grze logicznej umożliwi wcielenie się w lekarza i zdiagnozowanie nowotworu u pacjenta oraz dobranie odpowiedniej terapii.

Goście Nocy Biologów będą również mieli okazję namalować swoje małe dzieła sztuki różnokolorowymi… sinicami. Dowiedzą się także, czym są wirusy, i stworzą ich model w 3D. Na smakoszy czeka możliwość zrobienia małych kuleczek wypełnionych sokiem, które będą głównym składnikiem własnoręcznie przygotowanego napoju bubble tea.

Dla starszych uczestników wydarzenia Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi UG przygotowało pokaz, podczas którego dowiemy się, co to jest epigenetyka, czym różni się od genetyki i jak możemy wykorzystać to zjawisko w medycynie, w tym w terapiach przeciwnowotworowych.

Studenci przygotowali również kurs pipetowania, czyli rzeczy, w której biotechnolodzy są wprawieni tak samo jak w oddychaniu. Na stanowisku będzie możliwość nauki prawidłowego obsługiwania profesjonalnego sprzętu każdego laboranta. Na koniec każdy będzie miał okazję na wykorzystanie nabytych umiejętności w konkursie na najszybsze i najdokładniejsze pipetowanie.

Ponadto na uczestników wydarzenia czeka szereg zajęć laboratoryjnych, m.in. „Światło w ciemności, czyli rzecz o bioluminescencji”, „Zrób swój posiew!”, „Zagadka z grupami krwi” i wiele innych.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem Nocy Biologów na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed.

 

Noc Biologów na Wydziale Biologii

Równolegle wydarzenie będzie się również odbywać na Wydziale Biologii. Dla odwiedzających przygotowano szereg atrakcji - od konkursów, pokazów i warsztatów po wykłady, a nawet wycieczki. Zarówno najmłodsi, jak i nieco starsi uczestnicy Nocy Biologów będą mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o rozmiarach atomów, biomolekuł i organizmów w konkursie „Od atomu do ziarenka kawy”.

Skamieniałości kryją w sobie wiele sekretów. Jakie organizmy żyły miliony lat temu? Co sprawiło, że przetrwały w formie skamieniałości? O tym będzie można przekonać się w zakątku paleontologii, natomiast o nieśmiertelnych organizmach, świecących stworzeniach i tym, co kryje się na morskim dnie, opowiedzą studenci z Koła Naukowego Oceanografów. Dla tych, którzy zastanawiają się, jak działa bioreaktor, przygotowano warsztaty, podczas których będzie można przyjrzeć się, jak wygląda hodowla glonów w warunkach laboratoryjnych oraz obejrzeć ruch komórek glonów pod mikroskopem.

Na pytanie „skąd bierze się tlen” odpowiedzą członkowie Studenckiego Koła Naukowego Botaniczne Zioło. Studenci przybliżą procesy powstawania życiodajnego gazu oraz sposoby jego uwalniania przez naszych zielonych sprzymierzeńców. Będzie również szansa zobaczyć, jak oddycha roślina, oraz rozwiązać botaniczny quiz.

Starsza młodzież biorąca udział w wydarzeniu na Wydziale Biologii będzie mieć szansę zobaczyć, w jaki sposób samodzielnie przygotować kolumnę Winogradskiego, a także wziąć udział w warsztatach z tworzenia bees wax wrap (woskowijek), czyli alternatywy dla folii spożywczej i sreberka.

Lubiący w sposób naturalny dbać o swoją urodę przygotują profesjonalne i w 100% naturalne maseczki na twarz, usta, nos i pod oczy, natomiast ci, którzy wolą zajęcia plastyczne, ulepią z modeliny organelle komórkowe podczas warsztatów „Ulep sobie komórkę”.

Pracownicy Wydziału Biologii przygotowali również szereg wykładów, zarówno dla najmłodszych, jak i dla starszej młodzieży, między innymi: „Sekrety z życia ptaków”, „Zwierzęce zaloty, czyli strategie godowe różnych gromad kręgowców” czy „Znaczenie jeziornych ekosystemów wodnych: odkrywanie świata od mikroskopijnych glonów do wodnych roślin naczyniowych”.

Podczas Nocy Biologów będzie również możliwość zajrzenia w zakamarki wydziału. Podczas wycieczki po Katedrze Fizjologii Zwierząt i Człowieka odbędzie się demonstracja preparatów mokrych tkanki nerwowej szczura oraz zapoznanie z atlasem mózgu szczura autorstwa Paxinosa i Watsona (2007). Zwiedzający będą mieli szansę zobaczenia aparatury do operacji stereotaktycznych i stymulacji elektrycznej mózgu u zwierząt.

Niecodzienną okazją będzie wycieczka zatytułowana „Nocne życie w ogrodzie zoologicznym”, podczas której będzie można obserwować aktywność mieszkańców gdańskiego zoo nocą. Akwarium Gdyńskie przygotowało natomiast spotkanie „Sztuka adaptacji”, podczas którego uczestnicy wcielą się w rolę projektantów przyrody, odkrywając tajniki adaptacji zwierząt do różnorodnych środowisk. Pomogą im w tym wskazówki opisujące przystosowania do różnych warunków środowiskowych.

Dla osób, które tego dnia nie będą mogły odwiedzić Wydziału Biologii UG, przygotowano szereg wykładów online, między innymi: „Czy warto podsłuchiwać szczury? Użycie pomiaru i analizy wokalizacji ultradźwiękowej w badaniach behawioralnych” oraz „Lepiej zmierz swoje palce - czy istnieje predyspozycja do bycia przestępcą?”.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem wydarzeń w ramach Nocy Biologów na Wydziale Biologii.

 

Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

Julia Bereszczyńska / Zespół Prasowy