Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Agnieszka Buczyńska z wizytą u Rektora UG i na WNS 

Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Agnieszka Buczyńska odwiedziła swoją Alma Mater. 15 stycznia członkini Rady Ministrów spotkała się z Rektorem UG prof. dr. hab. Piotrem Stepnowskim, a następnie wygłosiła wykład dla studentów i pracowników akademickich. 

Podczas rozmowy z Panią Minister prof. Piotr Stepnowski zaoferował współpracę przy wszelkich działaniach, w ramach których kwestie inicjatyw społecznych i nauki się przecinają. Chodzi tutaj m.in. o opinie eksperckie czy badanie zjawisk społecznych. Rektor opowiedział także o działaniach naszej uczelni, m.in. o sojuszu SEA-EU oraz statku R/V Oceanograf. 

Rektor i Ministra

Po krótkim spotkaniu Ministra Agnieszka Buczyńska przeszła do budynku Wydziału Nauk Społecznych, gdzie wygłosiła wykład pt. „Społeczeństwo obywatelskie - od partycypacji po stanowienie prawa”.

- W moim przekonaniu powołanie przy tym rządzie Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego było wyrazem tego, że nie ma silnej demokracji bez silnego społeczeństwa obywatelskiego - mówiła podczas wykładu Agnieszka Buczyńska. - Z jednej strony zajmuję się wszystkimi podmiotami, które można zaliczyć do grona organizacji pozarządowych. Jednak, jak wiemy, społeczeństwo obywatelskie to nie tylko NGO. Aktywiści, którzy organizują oddolne inicjatywy obywatelskie, nie zawsze mają ochotę na zrzeszanie się. Wolą oddolne, nieformalne inicjatywy. To jest druga strona mojej działalności w ramach stanowiska Ministry.

Gościni Uniwersytetu Gdańskiego podkreśliła, że jej stanowisko jest szczególnie uzasadnione w tej kadencji Sejmu, której mandat społeczny jest najsilniejszy w dziejach III RP. Przybliżyła także uczestnikom wykładu funkcjonowanie i strukturę kancelarii Rady Ministrów. 

Z publiczności padły m.in. pytania o ministrów bez teki, zdobywanie środków na oddolne inicjatywy społeczne i prawo aborcyjne w Polsce. 

Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego odwiedziła Uniwersytetu Gdański na zaproszenie Dyrektora Instytutu Politologii UG dr. hab. Arkadiusza Modrzejewskiego, prof. UG. 

Tekst i fot. : Marcel Jakubowski/ZP