Rośliny, laboratoria i wirusy. Noc Biologów na UG - relacja

Dziecko

Z roku na rok Noc Biologów na UG staje się coraz większym wydarzeniem. Dziesiątki atrakcji, warsztatów i wykładów przyciągają reprezentantów wszystkich grup wiekowych. O wielkiej popularności tego wydarzenia mogliśmy się przekonać 12 stycznia br. na Wydziale Biologii UG i Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed. 

- Przyszłam tutaj z dwójką dzieci. Jesteśmy zachwyceni. Byliśmy już na wykładzie o ptakach. Mogliśmy podotykać różnych piór, poznać dużo ciekawostek - mówi Lutka Majewska, uczestniczka Nocy Biologów na Wydziale Biologii. - Bardzo fajna atmosfera. Dzieciom najbardziej spodobały się wizualne elementy. Wykłady przetrwaliśmy, laboratoria trochę bardziej przypadły im do gustu, a na razie najfajniej im jest w Muzeum Inkluzji w Bursztynie. 

NB

Na Wydziale Biologii nie brak było rożnorodnych interdyscyplinarnych atrakcji. O uprawie roślin metodą hydroponiczną opowiadali członkowie Koła Ogrodniczo-Studenckiego z Politechniki Gdańskiej. Studenckie Koło Naukowe Oceanografów UG zaprezentowało rolę fitoplanktonu w ekosystemie na stoisku pt. „Każdy jest ważny”. Jak co roku odbyła się także nocna wycieczka do gdańskiego Zoo. Jednak większość atrakcji przygotowali wykładowcy i studenci z Wydziału Biologii UG. 

- Na naszym stoisku, które nazywa się „Od atomu do ziarenka kawy”, mamy styczność z ludźmi w każdym wieku. Przychodzą do nas przedszkolaki, licealiści czy rodzice dzieci - powiedziała  Kasia Żamojda z SKN Molekuła. - Ja zajmuję się modelem komórki zwierzęcej. Przygotowaliśmy model z gliny, do którego można wkładać elementy komórki, czyli organella. Zadaniem jest umieścić je na miejscu. Gdy przychodzą młodsze dzieci, pytam, co im się tutaj podoba pod względem kształtu czy kolorystyki. Następnie opowiadam im o funkcji tego elementu. 

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją w wydarzenia na stronie Wydziału Biologii oraz wideorelacją w serwisie youtube

Dzieci

Tymczasem na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed naukę o życiu pokazano bardziej od strony laboratoryjnej. Uczestnicy w wieku powyżej 12 lat mogli przybrać kitel i przeprowadzić proste eksperymenty. Młodzi badacze przygotowywali preparaty pod mikroskop czy posiewy z użyciem drożdży na podłożu stałym.

Jednocześnie w holu budynku MWB UG i GUMed przygotowano wiele interaktywnych atrakcji i gier. Uczestnicy Nocy Biologów mogli malować sinicami, stworzyć własne modele 3D wirusów czy zająć się badaniem cieczy nienewtonowskiej.  

Barbieland

Stoisko „BarbieLand”

- Prowadzimy stoisko, które pokazuje, jak dużo różu jest w biotechnologii - opowiada Natalia Tołoczko, prowadząca stoisko „BarbieLand”. - Mamy różowe: preparaty histologiczne, halofile, posiewy na różnych podłożach, próbki z powietrza czy preparaty pod mikroskop. Przygotowaliśmy także grę, podczas której dowiedzieć się można o roli kobiet w nauce.

Warto dodać, że w organizację tych stanowisk zaangażowali się głównie członkowie kół naukowych działających na MWB UG i GUMed. - Łącznie w organizację zaangażowało się 40 osób, które przygotowały ok. 20 stanowisk - opowiada koordynator Nocy Biologów na MWB UG i GUMed Adam Borys.

Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

MEiN
Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG