W ramach projektu „SEA-SEE PERSPECTIVE ON LAW": promocja Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, została wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego publikacja (Ebook) w języku angielskim, która otwiera drogę do studiowania w Gdańsku studentom zagranicznym, którzy chcą poznawać kluczowe problemy prawne z nowoczesnej-morskiej perspektywy. Prezentacja aktualnych tematów badawczych ma zachęcić do studiowania prawa w języku angielskim w Europie, nad polskim Wybrzeżem i nad Bałtykiem.
Myślą przewodnią E-booka jest bezpieczeństwo prawne (legal safety & security), co jest wyjątkowo ważne w procesie nauczania przedmiotów prawniczych. Zagadnienia objęte publikacją są niezwykle aktualne a ich zakres obejmuje teorię i filozofię prawa, prawo oceanu, prawo morskie, prawo konstytucyjne, prawo karne, prawo ochrony środowiska, prawo ubezpieczeń i prawo rynku finansowego.
Książka „SEA-SEE PERSPECTIVE ON LAW” zawiera 9 rozdziałów napisanych przez naukowców z Wydziału Prawa:
chapter 1
Philosophy of Law: Hard Cases in the High Seas
Magdalena Glanc-Żabiełowicz Tomasz Widłak, Kamil Zeidler
chapter 2
Global ocean governance & The right of ocean to health for human resilience
Dorota Pyć
chapter 3
Maritime law
Justyna Nawrot
chapter 4
Constitutional review in the countries of the Baltic Sea region
Anna Rytel-Warzocha
chapter 5
Directions of changes taking place in European public administration
Tomasz Bojar-Fijałkowski
chapter 6
Substantive criminal law: mental element in crime - what does it mean to be reckless?
Andrzej Lewna
chapter 7
Forcing to cool down: the liability of individuals and states for climate change
Maciej Nyka
chapter 8
Insurance law: risk management to solve global problems like environmental disasters
Dorota Maśniak
chapter 9
Welcome to the Titanic: the global financial market!
Anna Jurkowska-Zeidler Damian Cyman Edward Juchniewicz
Więcej o projekcie na stronie UG
Integralną częścią projektu jest 9 kursów E-learningowych, które wykorzystywane są na wykładach anglojęzycznych dla zagranicznych studentów podejmujących studia na Wydziale Prawa w Gdańsku.
LINK do informacji o kursach E-learningowych
Autorom książki przyświecało „dążenie do eksponowania tego co najbardziej istotne w procesie przekazywania wiedzy i kształtowanie umiejętności poznawania bardzo różnorodnych, zawiłych i często budzących kontrowersje problemów dzisiejszego świata” – z recenzji profesora Zdzisława Brodeckiego. Krótkie eseje dotyczące znanych wydarzeń historycznych i precedensowych wyroków sądowych na tle których autorzy stawiają pytania o współczesne rozumienie prawa i jego stosowanie, szczególnie w kontekście tzw. trudnych przypadków „hard cases” to nowoczesny sposób na przekazywanie wiedzy prawniczej. E-book „SEA-SEE PERSPECTIVE ON LAW” dochowuje wierności czasom minionym, ale pokazuje zarazem młodym prawnikom jak mądrze podążać nowymi drogami.
E-book zawiera standardowe elementy przekazu, wzbogacone o interaktywność nowego medium i wirtualność Internetu. Pracownicy Wydziału Prawa stworzyli nowy model komunikowania się ze studentami: łącząc cechy tradycyjnych podręczników uniwersyteckich z cechami komunikacji sieciowej.
Wydanie E-booka to początek działań networkingowych oraz aktywizacji Wydziału Prawa w kierunku nowoczesnego i skutecznego promowania oferty dydaktycznej i naukowej za granicą pod hasłem Study in Gdansk: Sea-See Perspective on Law. Projekt stanowi podstawę dla wzmocnienia istniejącej współpracy międzynarodowej oraz promocji Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego na rynkach wschodnich i azjatyckich. Celem projektu jest pozyskanie zagranicznych kandydatów na studia oraz intensyfikacja wymiany kadry akademickiej (zwłaszcza z Ukrainy, Kazachstanu oraz Chin).
Realizacja tego projektu jest znakomitym przykładem współpracy ośrodka akademickiego z Trójmiejskimi artystami i biznesem - Studio Graficzne SPECTRO w Trójmieście https://studiospectro.pl
Projekt jest finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Programu Promocja Zagraniczna.