Rusza podcast „ZA KULISAMI”. Pierwszy gość? Inspicjentka w Teatrze Muzycznym

Centrum Teatralne Uniwersytetu Gdańskiego im. Jana Ciechowicza wystartowało właśnie z nowym projektem - podcastem „ZA KULISAMI”. Pierwszy odcinek, którego gościnią jest inspicjentka w Teatrze Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni Iwona Warszycka-Kot, jest już dostępny na platformach Spotify, Apple Podcasts i Youtube

To podcast teatralny o - jak wskazuje jego tytuł - kulisach pracy ludzi teatru. Jest tworzony wspólnie przez Centrum Teatralne UG oraz studentów z Koła Naukowego Teatrologów Brikolaż. To właśnie studenci będą rozmawiać, pytać, poznawać i przybliżać słuchaczom twórczość wybitnych artystów. Gośćmi będą aktorzy, performerzy, dramatopisarze, inspicjenci czy kompozytorzy muzyki teatralnej. 

Studenci zajrzą tam, gdzie nie dosięga oko widza, a gdzie każdy miłośnik teatru chciałby zajrzeć - za kulisy procesu twórczego, strategii artystycznych, powstawania spektakli, budowania roli i pracy zespołowej.

Każdy odcinek będzie audialnym zapisem spotkania, które odbyło się na żywo z udziałem publiczności - albo online, albo w Sali Teatralnej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Z ludźmi teatru rozmowy prowadzone są od stycznia 2021 roku. Projekt zrodził się podczas pandemicznego lockdownu - z tęsknoty za teatrem oraz z potrzeby podtrzymania zainteresowania tą dziedziną sztuki. Po powrocie w mury uczelni postanowiono kontynuować cykl „ZA KULISAMI”, tym razem w bezpośrednim kontakcie z artystami.

Premiery kolejnych odcinków zaplanowano dwa razy w miesiącu, co dwa tygodnie, w czwartki o godzinie 18.00. Drugi odcinek pojawi się wyjątkowo wcześniej - 25 stycznia.

 

oprac. MJ/ZP