Luty w Centrum Filmowym Uniwersytetu Gdańskiego

1

Przed nami miesiąc pełen inspirujących spotkań w Centrum Filmowym Uniwersytetu Gdańskiego. Zapraszamy!

9 lutego o 18:00 zagramy Setki bobrów (2022) Mike’a Cheslika, slapstickową komedię, która swoim dowcipem i nieprzewidywalnością składa ukłon najlepszym filmom Bustera Keatona! Po seansie porozmawiamy z Robertem Siwczykiem, autorem bloga o kinie niemym i slapstickowym „Klatki na oczach”.

22 lutego czeka nas spotkanie z prof. Patrycją Włodek, autorką książki Wszystko noir? O inspiracjach i wariantach - życie po życiu filmu noir (Kraków 2023), wyróżnionej nagrodą im. Bolesława Michałka dla najlepszej książki filmoznawczej, przyznawaną przez miesięcznik „Kino”. Porozmawiamy nie tylko o książce, ale też o tym, czy noir ma się świetnie i dziś. Okazją do analizy będzie film Chan-wooka Parka Podejrzana (2022).

Koniec miesiąca to czas na nasz cykl Dekalog, który przypomina kultowy projekt Krzysztofa Kieślowskiego. 28 lutego zobaczymy piątą część serii, nawiązującą do przykazania „Nie zabijaj”, i spotkamy się z odtwórcą głównej roli, Mirosławem Baką.

A obcokrajowców i tych, którzy mają ochotę na praktykę języka angielskiego, zapraszamy na seans filmu Wieża. Jasny dzień (2017) Jagody Szelc w ramach Cinematic Poland (projektu współtworzonego przez Centrum Filmowe UG, Biuro Współpracy Międzynarodowej UG i Gdański Uniwersytet Medyczny, przybliżającego polską kulturę i historię zagranicznej części społeczności akademickiej). Prelekcja i dyskusja w języku angielskim prowadzona będzie przez dr Joannę Sarbiewską. Film wyświetlany jest z angielskimi napisami. Wstęp wolny.

Centrum Filmowe UG