Dziekan Wydziału Filologicznego dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG i specjalizująca się w dydaktyce języka kaszubskiego dr Justyna Pomierska z Zakładu Polonistyki Stosowanej Instytutu Filologii Polskiej UG 6 lutego 2024 r. spotkały się w Warszawie z Minister Edukacji Barbarą Nowacką oraz Senatorami RP XI kadencji Anną Górską i Kazimierzem Kleinem. Rozmawiano o wynikających z luki prawnej problemach z nadaniem uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela języka kaszubskiego, a także o edukacji regionalnej w szerszej perspektywie.
Uniwersytet Gdański jest jedyną uczelnią kształcącą specjalistów w dziedzinie języka kaszubskiego i jego dydaktyki. Z powodu luki prawnej studenci etnofilologii kaszubskiej z roczników 2019-2023, którzy wybrali specjalność nauczycielską, nie mogą uzyskać uprawnień do wykonywania zawodu. Na problem zwrócił uwagę Kaszubski Zespół Parlamentarny, którego głównym celem jest reprezentowanie w Parlamencie interesów społeczności Kaszub i Pomorza.
Reprezentujący KZP Senatorka Anna Górska i Senator Kazimierz Klein spotkali się w miniony wtorek z Minister Barbarą Nowacką oraz prof. Urszulą Patocką-Sigłowy i dr Justyną Pomierską z Wydziału Filologicznego UG. Rozmawiano o problemie luki prawnej i szansach jego rozwiązania w drodze zmiany ministerialnego rozporządzenia, a także o przyszłości edukacji kaszubskiej i rozszerzeniu nauczania języka kaszubskiego w kontekście edukacji regionalnej i obywatelskiej.
- Tematem wiodącym była edukacja regionalna oraz wpływ zapisów Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli na sytuację zawodową absolwentów Etnofilologii kaszubskiej - mówi Dziekan Wydziału Filologicznego prof. Urszula Patocka-Sigłowy. - Zgłoszone uwagi spotkały się ze zrozumieniem Pani Minister. Ustalono, że Wydział Filologiczny opracuje propozycję zmian w Rozporządzeniu, która zostanie poddana analizie prawnej oraz konsultacjom. Dodatkowo, uzgodniono z Senator Górską i Senatorem Kleiną katalog działań na najbliższe tygodnie, które mają służyć rozwojowi Etnofilologii kaszubskiej - jedynego tego typu kierunku studiów w Polsce, który funkcjonuje na Uniwersytecie (z małymi przerwami) od dziesięciu lat.
Mimo pozytywnego wyniku rozmów, kwestia uprawnień nauczycielskich absolwentów tego unikalnego kierunku pozostaje otwarta i wymaga dalszych starań.
- Sprawa jest złożona i nie leży jedynie w kompetencji Ministra Edukacji Narodowej. Przed nami jeszcze spotkanie z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariuszem Wieczorkiem - mówi dr Justyna Pomierska.
Wszystkie osoby biorące udział w spotkaniu są jednak optymistycznie nastawione do dalszej współpracy z resortem edukacji:
- To było bardzo dobre spotkanie. Pani ministra wykazała zrozumienie dla problemu, który zgłaszałam też w oświadczeniu senatorskim, i umówiłyśmy się na konkretną procedurę, która ma szansę zakończyć się zmianą rozporządzenia - napisała w mediach społecznościowych Sen. Anna Górska. - Wiemy już też, że to nie ostatni kaszubski temat, który bierzemy na wspólną agendę.
Przedstawiciele Uniwersytetu Gdańskiego zaprosili Minister Barbarę Nowacką do Trójmiasta, aby kontynuować rozmowy. Pani Minister przyjęła zaproszenie.