Dekalog i spotkanie z Mirosławem Baką

Projekcja filmu Dekalog V (1988) i spotkanie z odtwórcą głównej roli Mirosławem Baką to najnowsza propozycja Centrum Filmowego UG im. Andrzeja Wajdy.

28 lutego o godzinie 18:00 zapraszamy do Centrum Filmowego UG na kolejne spotkanie z cyklu Dekalog. Tym razem na ekranie wyświetlimy piątą część projektu w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, a naszym gościem będzie odtwórca głównej roli Mirosław Baka.

Cykl Dekalog to długoterminowy projekt skoncentrowany wokół filmowego projektu Dekalog w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz kolejnych, inspirowanych nim produkcji fabularnych i dokumentalnych. O znaczeniu dekalogu na tle rodzimej i zagranicznej kinematografii, roli przykazań we współczesnym świecie i duchowej kondycji człowieka rozmawiają goście ze świata sztuki i nauki.

Cykl Dekalog: Dekalog V (1988), reż. Krzysztof Kieślowski, dramat, psychologiczny, Polska, 57 min.

Dekalog V, zwany również Krótkim filmem o zabijaniu (jest to dłuższa, kinowa wersja telewizyjnego projektu), to jeden z najbardziej wstrząsających filmów z dorobku Krzysztofa Kieślowskiego, który - jak wskazuje sam tytuł - poświęcony jest przykazaniu „Nie zabijaj”.

Adept prawa Piotr (Krzysztof Globisz) zdaje egzamin adwokacki. Zostaje obrońcą z urzędu w sprawie młodego chłopaka, Jacka (Mirosław Baka), który w bestialski sposób zamordował taksówkarza. Piotr stara się przeniknąć sposób myślenia swojego klienta, by podjąć się jak najlepszej obrony. Jego starania kończą się jednak fiaskiem - Jacek zostaje skazany na karę śmierci. Podczas ostatniego widzenia chłopak prosi adwokata o przekazanie swojej matce fotografii zmarłej przed kilku laty młodszej siostry. [mapadekalogu.pl]

Gość specjalny: Mirosław Baka - aktor teatralny (od 1989 roku na stałe współpracuje z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku) i filmowy. Laureat wielu nagród i wyróżnień (nie tylko filmowych): za rolę Jacka Łazara w Dekalogu V został nagrodzony Nagrodą Szefa Kinematografii i Nagrodą Artystyczną Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Stworzył wiele niezapomnianych kreacji teatralnych (m.in. w Biesach Fiodora Dostojewskiego i Godzinie Kota Pera Olova Enquista w reżyserii Krzysztofa Babickiego czy jako Szekspirowski Hamlet w inscenizacji Krzysztofa Nazara) oraz filmowych (m.in. w Amoku Natalii Korynckiej-Gruz, Reichu Władysława Pasikowskiego czy Wyroku na Franciszka Kłosa Andrzeja Wajdy).

W 2014 roku został odznaczony srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Animację Chłopi na podstawie powieści Władysława Reymonta - najnowszy film z udziałem Mirosława Baki - nadal można oglądać w kinach.

Wstęp: 15 zł. Więcej informacji na stronie Centrum Filmowego UG oraz na Facebooku.

Centrum Filmowe UG