Noc Biologów już wkrótce. W nowej formie: online i bez zapisów

Plakat wydarzenia

Z okazji dziesiątej edycji Nocy Biologów, która tego roku odbędzie się w formie online, pracownicy, doktoranci oraz studenci Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed i Gdyńskiego Akwarium przygotowali wiele ciekawych wydarzeń z dziedziny biologii. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania jest „Człowiek i mikroorganizmy”. 

Dziesiąta edycja Nocy Biologów odbędzie się w piątek, 8 stycznia 2021 r. i jak co roku zapowiada się bardzo ciekawie.

Biologia to nauka, która jest z nami na co dzień, jednak często się nad tym nie zastanawiamy, a częściej wolimy się nie zastanawiać, bo przecież to nauka - a nauka jest trudna! Nic bardziej mylnego, biolodzy z Uniwersytetu Gdańskiego podjęli się zadania, by przybliżyć biologię i jednocześnie pokazać, że to, co robią i co badają jest bardzo blisko nas - mówi dr Elżbieta Sontag, koordynator Nocy Biologów z ramienia Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. - Kilkuletnie doświadczenie pokazuje, że Noc Biologów wpisała się na stałe w kalendarz pomorskich wydarzeń i co roku powiększa się grono uczestników. Podczas ubiegłorocznej imprezy zamontowany został licznik wejść i okazało się, że Wydział Biologii odwiedziło prawie 2 tys. osób. Ta frekwencja pokazała, jak bardzo potrzebna jest popularyzacja nauki i prezentowanie badań naukowców. Zwłaszcza, że odwiedzają nas przedszkolaki, młodzież szkolna w różnym wieku, a także dorośli.

- Wychodzenie z rzetelną wiedzą naukową poza Uniwersytet jest szczególnie ważne w dzisiejszym świecie, w którym jesteśmy zalewani pseudonaukowymi informacjami i fake-news'ami. Dlatego mimo niesprzyjającej sytuacji epidemiologicznej organizujemy na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed Noc Biologów w formie on-line. W tym roku chcemy wykorzystać fakt, że na wydziale pracują wirusolodzy prowadzący badania nad wirusem SARS-CoV-2, którzy podzielą się swoją wiedzą o nowych szczepionkach i diagnostyce COVID-19, rozwieją wątpliwości i odpowiedzą na pytania nurtujące słuchaczy. Poza tym zaprezentujemy szereg równie ciekawych wykładów i warsztatów związanych z szeroką pojętą tematyką "Człowiek i mikroorganizmy" - mówi dr Alicja Chmielewska, koordynator Nocy Biologów z ramienia Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed.

Link do opisu wydarzenia

Nie tylko interesujące warsztaty i wykłady

Forma, w jakiej podane zostaną odbiorcy wydarzenia z dziedziny biologii jest bardzo różnorodna. Podczas wykładów, warsztatów, quizów, pokazów, filmów czy konkursów dowiemy się m.in. dlaczego strach ma wielkie oczy, jak powstaje i czym różni się od lęku; czy lepiej być półtora kilograma cięższym czy lżejszym?; Co "kryją" szczepionki na COVID-19?; Jak drobnoustroje jelitowe mogą wpływać na nasze zachowanie i procesy poznawcze, takie jak emocje czy pamięć; co ma wpływ na nasze preferencje i wybory - czy na pewno w pełni świadomie o nich decydujemy?

Będzie tez można obejrzeć 15-minutowy film utrzymany w żartobliwej konwencji, opowiadający o udziale bakterii i innych mikroorganizmów w obiegu pierwiastków w środowisku morskim, film przybliżający to, czym są roślinne kultury in vitro lub film opowiadający o grzybach zlichenizowanych czyli porostach z kilku perspektyw.

Żądni wrażeń i przygód będą mogli spróbować swoich sił w escape roomie z nieznanym drobnoustrojem w roli głównej, którego trzeba będzie go zniszczyć za pomocą ukrytego w laboratorium leku. Dodatkowo będzie można wziąć udział w antybiotykowym quizie i sprawdzić, jak dużo wiemy o antybiotykach i ich poprawnym stosowaniu. Chętnie będą też mogli zagrać w grę dydaktyczną „Milionerzy w świecie mikroorganizmów” i przekonać się, co by było, gdyby kulisy programu "Milionerzy" rozgrywały się również w świecie mikroorganizmów – czy został(a)byś Milionerem?

Program Nocy Biologów - Wydział Biologii UG (link pozwalający na dostęp do poszczególnych zajęć umieszczony zostanie 8 stycznia. Po świętach, w zakładce do pobrania dostępne będą instrukcje dostępu do poszczególnych aplikacji).

Program Nocy Biologów - Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed

W tym roku online, za to bez konieczności zapisów i bez ograniczenia miejsc

Noc Biologów to ogólnopolska impreza, która od początku znalazła swoich miłośników zarówno po stronie odbiorców jak i studentów i pracowników, którzy z pasją przygotowują kolejne edycje. W tym roku panująca pandemia przeniosła całe wydarzenie do sieci  - w zajęciach będzie można uczestniczyć za pomocą łatwo dostępnych, bezpłatnych aplikacji zarówno z komputera, tabletu jak i telefonu. Jest tego pozytywna strona - prawie wszystkie zajęcia dostępne są bez ograniczeń i nie wymagają rejestracji. Jedynie o czym należy pamiętać to by być w zasięgu sieci.

Biuro Rzecznika Prasowego