Wydział Prawa i Administracji zyskał zieloną strefę Zero Stress

1

Strefa odpoczynku wśród roślinności, która powstała na Wydziale Prawa i Administracji UG, to dzieło Design Anatomy - pracowni na co dzień projektującej biura w Olivia Centre. Pomysł stworzenia zielonej strefy wyszedł od samych studentów i został zrealizowany w ramach Akademickiego Budżetu Obywatelskiego. Współpraca zaowocowała jedyną w swoim rodzaju strefą relaksu.

Projekt został wybrany podczas I edycji ABO UG w 2022 roku w puli projektów studenckich, uzyskując I miejsce (1081 głosów). Dzięki środkom z Akademickiego Budżetu Obywatelskiego, a także dofinansowaniu wydziału powstało unikalne miejsce cieszące się olbrzymią popularnością wśród pracowników i studentów. Projekt jest idealnym przykładem na to, że ABO może być inspiracją dla społeczności akademickiej do współtworzenia przyjaznych przestrzeni do pracy i odpoczynku.

Strefa Zero Stress powstała w ustronnej części budynku Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Miejsce to od początku istnienia Wydziału było przeznaczone na ogród zimowy, jednak dopiero w ramach współpracy z Olivia Centre stało się strefą wypoczynku z prawdziwego zdarzenia. Projekt objął rewitalizację stref zielonych oraz budowę nowych mebli modułowych, co pozwoliło na wydzielenie strefy do pogłębionej nauki wśród zieleni, a także miejsca oficjalnych i mniej zobowiązujących spotkań. Architekci zadbali o nowe oświetlenie, odpowiednią akustykę oraz wydzielenie stref odpoczynku, pracy i integracji, poprawili również walory estetyczne ogrodu zimowego. Dzięki temu przestrzeń uległa optycznemu powiększeniu, przy zachowaniu ustronności i przyjazności dla użytkowników.

Jak podkreśla Prodziekan ds. kształcenia WPiA UG dr hab. Małgorzata Balwicka-Szczyrba, prof. UG projekt powstał z inspiracji przestrzeniami Olivia Centre: - W ramach sąsiedzkiej wizyty mieliśmy okazję poznać ciekawe rozwiązania, jakie przedsiębiorcy wprowadzają obecnie do swoich przestrzeni biurowych. Zmiany wskazują, jak miejsca pracy podążają w kierunku miejsc socjalizacji, integracji i współpracy. Było to dla nas bardzo inspirujące i pozwoliło powierzyć zmiany na naszym wydziale ekspertom, którzy doskonale wyczuwają zmianę trendów w projektowaniu ultra nowoczesnych i przyjaznych przestrzeni biurowych. Wybór okazał się wyjątkowo trafiony - ich wiedza sprawdziła się także w przygotowaniu wyjątkowych miejsc sprzyjających nauce i integracji społeczności studentów. Mamy nadzieję na dalszą współpracę z Olivia Centre zarówno w obszarze tworzenia wnętrz, jak i na wielu innych polach.

Co więcej, jak dodaje Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UG dr hab. Wojciech Zalewski, prof. UG współpraca z Olivia Centre jest ważna także dlatego, że znaczna część studentów wydziału wybiera ścieżką zawodową niezwiązaną ściśle z wykonywaniem zawodu sędziego, notariusza, radcy prawnego czy adwokata: - Około 60% studentów naszego wydziału swoją karierę kontynuuje w biznesie. Dzięki współpracy z Olivia Centre chcemy podkreślić naszą otwartość na wartości, jakimi kieruje się środowisko biznesowe.

- Pamiętam tę przestrzeń jeszcze z czasów studenckich - wspomina Pełnomocnik Zarządu Olivia Centre  radca prawny Bogusław Wieczorek. - Cieszę się, że dzisiaj mogę wspierać współpracę pomiędzy moją Alma Mater a Olivią. Gratuluję władzom wydziału i samym studentom mądrego i nowoczesnego myślenia o miejscu, z którego korzystają na co dzień. Doświadczenia z rynku biurowego zdecydowanie świadczą o tym, że dobrze zaprojektowana przestrzeń wspiera pracę kreatywną, skupienie i chwile odpoczynku. Powierzenie projektu doświadczonemu zespołowi architektów, a nie przypadkowi, to z pewnością dobry wybór.

Strefa Zero Stress jest częścią szerszego, stopniowo realizowanego projektu na Wydziale Prawa i Administracji UG. Zmiany obejmują także poprawę estetyki znacznie większej części budynku. Z wykorzystaniem prac prof. Grzegorza Klamana z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku tworzony jest pasaż sztuki i inspiracji na antresoli znajdującej się nad strefą Zero Stress. W jej sąsiedztwie, w miejscu dawnej palarni, powstała galeria sztuki nowoczesnej, przystosowana do organizacji studenckich spotkań i dyskusji. W pobliżu znajduje się także rzeźba Igora Mitoraja.

- Ta strefa zawsze miała potencjał i dobrą energię - mówi architektka prowadząca w Design Anatomy Anna Branicka. - Pięknie doświetlona naturalnym światłem, wypełniona zielenią, była naturalnym - choć niewykorzystanym - miejscem spotkań. Wszystko, czego potrzebowała, to odpowiednia aranżacja. Wspólnie z Olivia Centre, niemalże w ramach współpracy „po sąsiedzku”, zaoferowaliśmy pomoc w zaprojektowaniu i realizacji strefy ZERO STRESS. Owocem naszego partnerstwa jest urokliwy, przytulny, otulony zielenią zakątek, z ciepłym, delikatnym światłem, miejsce do integracji i relaksu, z widokiem na Olivię Star. Mamy nadzieję, że będzie służył studentom i pracownikom przez wiele lat.  Tworzenie biofilicznych stref w istniejących budynkach to zawsze dobra inwestycja - dodaje.

oprac. Zespół Prasowy