Pomoc dla Alinki - wyjątkowy koncert charytatywny

Fot. Łukasz Bień/CASiD

14 marca br. w Klubokawiarni Index odbył się wyjątkowy koncert charytatywny. Jego organizatorzy - Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej, Parlament Studentów Uniwersytetu Gdańskiego oraz Rada Doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego - chcieli dzięki niemu wspomóc rodzinę Piotra Wysieckiego, byłego członka Parlamentu Studentów UG, Senatu UG i Rady Studentów Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, przez wiele lat działającego bardzo aktywnie na rzecz studentów i całej społeczności akademickiej.

Piotr Wysiecki zmarł niespodziewanie kilka miesięcy temu. Pozostawił żonę Polinę oraz córkę Alinkę, które po jego śmierci znalazły się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Dziewczynka wymaga bowiem specjalistycznego leczenia, które jest kosztowne, a opieka nad dzieckiem uniemożliwia Poli podjęcie pracy na pełen etat. Dlatego Pola założyła w Fundacji „Słoneczko” subkonto, na które można przekazywać 1,5% podatku na leczenie córki. Natomiast ci, którzy chcieli wspomóc potrzebujących bezpośrednio, mogli to zrobić podczas koncertu w Indexie.

ARTYŚCI WIECZORU

Jako pierwszy wystąpił Tomasz Olszewski - autor tekstów, kompozytor, śpiewający poeta. Konferansjer i prezenter radiowy, a przez wiele lat także telewizyjny. Jego wiersze publikowane były w antologiach poetyckich oraz w osobnych tomikach. Jest on również m.in. autorem polskich tekstów do pieśni fado, wykonywanych w Teatrze Wybrzeże przez Marzenę Nieczuja-Urbańską. W trakcie koncertu w Indexie dzięki wyjątkowemu tembrowi głosu, gitarze akustycznej oraz lirycznym tekstom Tomasz Olszewski wprawił publiczność w pozytywny, lecz nostalgiczny nastrój.

Atmosfera się zmieniła, gdy tylko na scenie pojawił się Tymon Tymański. Kluczowa postać trójmiejskiej sceny alternatywnej, współtwórca nurtu muzyki nazywanego yassem. Lider kultowego kwintetu Miłość, znany z eksploracji różnorodnych muzycznych obszarów, od jazzu po rocka. Twórca projektów takich jak KURY i Tymon & The Transistors. W Indexie muzyk zaprezentował utwory obu tych kapel, a część śpiewał wraz z publicznością, która teksty znała na pamięć. Występ stał się okazją do sentymentalnej podróży do początków Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej, której przedstawiciele występowali w legendarnym Klubie Studenckim „Wysepka” ponad 30 lat temu, o czym opowiadał Tymon Tymański.

Po zakończeniu koncertu Tymańskiego na scenie pojawił się jedyny zespół występujący tego dnia, czyli Podeszfa. Grupa, która na wydarzeniach organizowanych przez Parlament Studentów i Radę Doktorantów pojawiała się już kilkanaście lat temu, wykonując m.in. hymn doktorantów „Świnka morska”. Niedawno zespół wrócił na scenę po kilkuletniej przerwie i już po raz drugi mógł gościć w Indexie. Melodyjna punkowa muzyka zdecydowanie przypadła do gustu publiczności, która wraz z wokalistą skandowała proste, lecz wpadające w ucho słowa piosenek.

Po występie trójmiejskiej kapeli na scenie zagościł Grzegorz „Patyczak” Kmita, poznański artysta występujący pod nazwą Brudne Dzieci Sida. Jego utwory, choć wykonywane na gitarze akustycznej, zdecydowanie różniły się od ballad artystów z kręgu poezji śpiewanej. Kmita gra bowiem dynamiczne, punkrockowe kawałki, cieszące się niesłabnącą popularnością wśród fanów gatunku, także tych młodszych, o czym świadczył wiek tańczących przed sceną. Występ artysty zakończył się rwaniem kolejnych strun gitary podczas wykonywania ostatniego utworu…

Fot. Łukasz Bień/CASiD

Estetyka finałowego występu koncertu była inna niż estetyka wszystkich poprzednich. Na scenie pojawił się Jarosław „Doktor” Janiszewski. Lubiany trójmiejski artysta karierę zaczynał (i kontynuuje) w zespole Bielizna, następnie był zaangażowany w wiele różnych projektów. Był wokalistą grupy country Otoczeni przez Bydło, wspólnie z Jarosławem Ziętkiem tworzył duet Gremplina, jako Doktor Swing wykonywał klasyczne utwory polskie i zagraniczne. Największą sławę przyniosły mu jednak występy w grupie Czarno-Czarni, z którą wylansował takie przeboje, jak Jedzą rybę czy Nogi. W trakcie koncertu w Klubokawiarni Index wokalista wykonał swoje najbardziej znane utwory, a także wiele innych, powstałych w ramach różnorodnych projektów.

W przerwach występów muzycznych licznie zebrani widzowie mogli wysłuchać ekspresyjnych wykonań wierszy Władysława „Demiurga” Zaporowskiego z rodu Habsburg. Malarz, poeta i muzyk zaprezentował najbardziej znane ze swoich „absurdalnych” wierszy. Publiczność przyjęła je niezwykle ciepło.

LICYTACJE

Bardzo istotną częścią wydarzenia były licytacje na rzecz Poli i Alinki, odbywające się w przerwach występów. Licytowane przedmioty zostały przekazane przez społeczność akademicką i występujących artystów. Dzięki wielkiemu sercu licytujących oraz umiejętnemu prowadzeniu licytacji przez Macieja Ciemnego udało się osiągnąć imponujące sumy. Najwyższe ceny osiągnęły tort zrobiony przez Sztukę Pieczenia oraz zestaw dwóch kubków z limitowanej edycji z torbą z logo Uniwersytetu Gdańskiego, ufundowane przez Fundację na rzecz Studentów i Absolwentów UG.

W trakcie wydarzenia udało się zebrać ponad 6 tys. zł, które zostały przekazane Polinie Wysieckiej przez Prorektora ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr. hab. Arnolda Kłonczyńskiego, prof. UG. Jak zapewniają organizatorzy, nie będzie to jedyna akcja mająca na celu wsparcie rodziny Piotra Wysieckiego.


Aby przekazać 1,5% podatku na rzecz Alinki, w formularzu rozliczeniowym należy podać numer KRS Fundacji „Słoneczko”, czyli 0000186434, a w informacjach uzupełniających - cel szczegółowy 1,5% oraz imię i nazwisko: 1000/W Alina Wysiecka.

Łukasz Bień, Kacper Wiśniewski/CASiD