Kwiecień w Centrum Filmowym im. Andrzeja Wajdy

1

Przed nami kwiecień. Najedzeni po świętach, ale głodni kultury? Chodźcie do Centrum Filmowego UG!

5 kwietnia o 18:00 zapraszamy po raz drugi na 20 dni w Mariupolu - wstrząsający dokument będący zapisem pierwszych dni po wybuchu wojny na Ukrainie.

W kinach króluje druga część Diuny w reżyserii Denisa Villeneuve’a - dla nas to okazja, by odświeżyć klasyk. 12 kwietnia o 18:00 wyświetlimy Diunę (1984) Davida Lyncha, czyli wcześniejszą ekranizację kultowej powieści sci-fi Franka Herberta. Po Arrakis oprowadzi nas dr hab. Sebastian Jakub Konefał, prof. UG.

W ostatnią środę miesiąca (24 kwietnia) spotkamy się ze scenografką Magdaleną Dipont, przy okazji projekcji Dekalogu VII Krzysztofa Kieślowskiego w ramach cyklu Dekalog, a dzień później w ramach Cinematic Poland czeka nas pokaz filmu Rewers (2009) Borysa Lankosza. Prelekcja i dyskusja po filmie w języku angielskim, a film wyświetlamy z angielskimi napisami.

Jak co miesiąc, zapraszamy na darmowe pokazy filmowe z prelekcjami w ramach Akademii Polskiego Filmu. Na ekranie zobaczymy Lalkę (1968, Wojciech Jerzy Has), Lekcję martwego języka (1979, Janusz Majewski) i Panny z Wilka (1979, Andrzej Wajda).

Kto jeszcze nie widział, koniecznie musi nadrobić przepiękną wizualną podróż po głębinach oceanu, czyli Pieśni wielorybów. W ramach Akademii Filmu Dokumentalnego Millennium Docs Against Gravity pokażemy ponadto Wernera Herzoga. Radykalnego marzyciela Instagramową rodzinę.

Milena Szabat/Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego