Naukowczynie z UG wspierają młodych badaczy! 

„NAUKA POMAGA - POMÓŻ NAUCE” - takim hasłem Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zachęca do przekazania 1,5% podatku młodym badaczom! Do akcji włączyły się trzy naukowczynie z UG: prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska, dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak, prof. UG i dr hab. Karolina Pierzynowska.

prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska

- Mam przyjemność brać udział w kampanii Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, której celem jest wspieranie najwybitniejszych badaczek i badaczy na początkowym etapie naukowego rozwoju zawodowego. Jestem drugą literą „U” w ważnym przesłaniu „NAUKA POMAGA - POMÓŻ NAUCE” - mówi prof. Natalia Marek-Trzonkowska. - Bez wahania zgodziłam się wziąć udział w tej kampanii. Praca naukowa to tak naprawdę nie jest praca, tylko sposób życia. Tej pracy nikt nie wybiera ze względu na pieniądze. W żadnym kraju nie wiąże się bezpośrednio z dobrymi zarobkami. Tej pracy nikt nie wybiera ze względu na władzę. Ta praca jest wymagająca i nigdy się nie kończy, bo zawsze można zrobić więcej. Ta praca obiecuje rozwiązanie, ale nigdy go nie gwarantuje. Ta praca uczy pokory, dokładności i uważności. 

Prof. Natalia Marek-Trzonkowska od ponad dwóch lat kieruje pracami  Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi przy UG (ICCVS), w którym badacze z całego świata pracują nad terapią komórkową niedrobnokomórkowego raka płuca. U” nie jest tutaj literą przypadkową, jako że naukowcy ICCVS w ramach badań chcą wykorzystać moc Układu odpornościowego.

Wywiad z prof. Natalią Marek-Trzonkowską.

dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak, prof. UG

Z kolei drugą literę „N” w haśle „NAUKA POMAGA – POMÓŻ NAUCE” reprezentuje dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak, prof. UG z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, która bada mechanizmy prawidłowego funkcjonowania Naskórka. Jej badania mogą doprowadzić do stworzenia nowych sposobów leczenia atopowego zapalenia skóry czy zapobiegania rozwoju alergii. Naukowczyni i jej zespół współpracują m.in. z Uniwersytetem Oksfordzkim, Instytutem Karolinska i Imperial College London.

Wywiad z prof. Danutą Gutowską-Owsiak.

𝐝𝐫 𝐡𝐚𝐛. 𝐊𝐚𝐫𝐨𝐥𝐢𝐧𝐚 𝐏𝐢𝐞𝐫𝐳𝐲𝐧𝐨𝐰𝐬𝐤𝐚

Trzecią badaczką UG zaangażowaną w akcję Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest dr hab. Karolina Pierzynowska. Naukowczyni przedstawiła literkę „G” jak Genisteina, czyli związek chemiczny o ogromnym potencjale w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi. Badaczka z Wydziału Biologii UG chce przyczynić się do opracowania nowych terapii chorób Alzheimera i Huntingtona. Za swoje osiągnięcia naukowe dr hab. Karolina Pierzynowska znalazła się na liście 100 Kobiet Roku 2021 magazynu „Forbes”, zdobyła prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie Future Science Future Star, Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena, a także stypendium L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. 

Wywiad z dr hab. Karoliną Pierzynowską.

Celem akcji informacyjnej jest zachęcanie do przekazania 1,5% podatku na wsparcie młodych naukowców. W przypadku Fundacji na rzecz Nauki Polskiej wszystkie środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie stypendiów START dla najzdolniejszych młodych naukowców i naukowczyń pracujących w Polsce. Takie wsparcie na pierwsze badania otrzymała m.in. wyżej wymieniona dr hab. Karolina Pierzynowska. Aby przekazać 1,5% na rzecz młodych naukowców, w zeznaniu podatkowym (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 lub PIT-39) w odpowiedniej rubryce należy wpisać:

KRS Fundacji na rzecz Nauki Polskiej: 0000109744

oprac. MJ/ZP