Studio Radiowe UG w nowej odsłonie 

Studio Radiowe

Konsoleta firmy Lawo i klasyczna sygnalizacja „On Air” trafiły do studia radiowego Uniwersytetu Gdańskiego. Nowoczesny sprzęt nie tylko polepszy jakość emitowanego dźwięku, ale także pozwoli na jednoczesne nadawanie na dwóch pasmach. 

Studio Radiowe Uniwersytetu Gdańskiego zlokalizowane na Wydziale Nauk Społecznych UG przeszło gruntowną modernizację w zakresie sprzętu wykorzystywanego do tworzenia audycji radiowych i ich emisji. Zostało m.in. wyposażone w konsoletę firmy Lawo, niemieckiego producenta urządzeń audio i wideo bazujących na cyfrowej dystrybucji dźwięku AoIP, którego produkty znajdują się w wielu rozgłośniach radiowych na całym świecie.

Radio Mors

- Bardzo ważną funkcjonalnością, dzięki modernizacji studia, jest wielokanałowość radia - informuje realizator dźwięku Radia MORS Artur Seruga, który przygotował projekt modernizacji. - Pozwala to na jednoczesną emisję dwóch audycji radiowych, korzystających z tej samej bazy utworów muzycznych. Dzięki temu można w pełni korzystać z emisji radiowej w ramach zajęć dydaktycznych. Studenci mogą zapoznać się z najnowszymi technologiami, jak również uczyć się realizacji dźwięku.

W studiu została zamontowana dodatkowa sygnalizacja świetlna - OnAir. Jest widoczna dla prowadzących audycje oraz dla realizatorów i gości - zarówno będących w studiu, jak i w holu WNS przed studiem. Informuje o trwającym nagraniu czy programie na żywo na antenie Radia MORS.

Zapraszamy do słuchania Radia MORS, od teraz z nowym, lepszym dźwiękiem!

O sprzęcie

Konsoleta

Nowoczesna radiowa konsoleta emisyjna, wyposażona w funkcje inteligentnego Automixu i Autogain oraz w pełni konfigurowalny interfejs graficzny, posiada 12 cichych, zmotoryzowanych tłumików, pracujących w 2 warstwach, dzięki czemu można miksować jednocześnie 24 różne źródła sygnałów (mikrofony, sygnały liniowe, sygnały cyfrowe). Za pomocą oprogramowania On-Air Designer można przypisać własne funkcje do dowolnych przycisków konsolety. Dodatkowym wyposażeniem jest pakiet oprogramowania PC VisTool. Jest to wizualizacja dowolnych parametrów konsolety dopasowanych do potrzeb studia i Radia MORS.

System audio pracuje w standardzie RAVENNA/AES67 oraz ST2110-30n. Jego instalacji towarzyszyła rozbudowa możliwości, jakie studio oferuje realizatorom dźwięku, prowadzącym audycje studentom oraz prowadzącym w studio zajęcia wykładowcom.

fot. Michał Mieczkowski