UG oczami dziecka. Zuzia odwiedza Uniwersytet Gdański!

Dlaczego Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego wygląda jak statek? Z ilu elementów składa się szkielet finwala na Wydziale Biologii? Czy na uczelni pracują panowie doktorzy i panie doktor? Zapraszamy do zupełnie nowego spojrzenia na UG - spojrzenia oczami dziecka.

„Zuzia odwiedza Uniwersytet Gdański” to nowa promocyjna książeczka Uniwersytetu Gdańskiego, która przenosi małych czytelników i czytelniczki w fascynujący świat naukowy, widziany oczami 7-letniej dziewczynki - córki pracowników uczelni.

Tata Zuzi spełnia daną jej obietnicę i zabiera córeczkę do miejsca swojej pracy. Przemierzając uniwersyteckie ścieżki, Zuzka przygląda się miejscom na terenie kampusu z ciekawością i typowym dla niej zachwytem.

Dla wielu maluchów, które sięgną po tę lekturę, będzie to pierwsze spotkanie ze światem akademickim, które dostarczy odpowiedzi na nurtujące je pytania. Książeczkę wyróżniają piękne i ekspresyjne ilustracje oddające emocje towarzyszące przygodom bohaterki.

Nie ma na rynku drugiej takiej pozycji, która promując uczelnię, jednocześnie w przystępny sposób przybliża dzieciom życie uniwersyteckie.  

Zapraszamy na rozmowę z Agnieszką Beck z Zespołu Promocji i Kontaktów ze Sponsorami, pomysłodawczynią historii o Zuzi.

1

Pierwszy szkic Zuzi

Julia Bereszczyńska: - Skąd wziął się pomysł na wydanie książeczki dla dzieci?

Agnieszka Beck: - Latem 2023 r. do Zespołu Promocji i Kontaktów ze Sponsorami dołączyła praktykantka - Dominika Konkol.  Gdy przyniosła swoje portfolio, naszą uwagę zwrócił obrazek króliczka malowany unikalną kreską, z pięknym cieniowaniem i dopracowanymi detalami. Jako że już od dłuższego czasu chcieliśmy wprowadzić produkt skierowany do najmłodszych odbiorców, a ja zawsze marzyłam o napisaniu książeczki dla dzieci, to zapytałam Dominikę, czy chciałaby współpracować ze mną przy tym projekcie. Opisałam jej, jak widzę Zuzię, i już po chwili miałam na biurku szkic, który zaniosłam naszemu kierownikowi, dr. Tomkowi Czubie, który bez wahania powiedział: „Ekstra, działamy!”. Kilka tygodni później, przy współpracy z nieocenionym Zespołem Prasowym, książeczka była przygotowana do druku.

- Co było Twoją inspiracją do napisania przygód Zuzi?

- Moja córka oraz córka naukowczyni z Instytutu Socjologii UG (która jest recenzentką tej książeczki)oraz obserwacja dzieci odwiedzających nasz kampus. Ich zachwyt, gdy widzą po raz pierwszy finwala na Wydziale Biologii, ich radosne bieganie w Ekoparku, sesje zdjęciowe przy napisie „I love UG”.

- Co chciałaś przekazać dzieciom poprzez historię Zuzi i jej przygody na uczelni?

- Zależało mi, żeby książeczka nie tylko zapewniała rozrywkę i dostarczała wiedzy o świecie naukowym, ale również nawiązywała do ważnych wartości i polityki uczelni, takich jak włączanie społeczne i promocja kultury równości naukowej czy równości płci.

1

- Z jaką reakcją spotkała się książeczka ze strony najmłodszych - i najważniejszych - recenzentów oraz ich opiekunów?

- Reakcje były bardzo pozytywne. Muszę jednak przyznać, że moment, gdy rozdałyśmy książeczkę w Przedszkolu Uniwersyteckim i dotarło do mnie, że może nawet i dzisiaj któryś z rodziców przeczyta Zuzię swoim dzieciom do snu, był stresujący. Tego samego dnia wieczorem, kiedy rodzice wysyłali na naszym wspólnym czacie zdjęcia dzieci z książeczką i miłe słowa dotyczące treści, obrazków i ogólnego wykonania, trema odpuściła.

- Kto stoi za sukcesem historii o Zuzi?

- Muszę tu podkreślić, że książeczka powstała dzięki współpracy dwóch zespołów: Prasowego oraz Promocji i Kontaktów ze Sponsorami. Dzięki temu nie musieliśmy korzystać z podmiotów zewnętrznych. Fakt, że mogliśmy to zrobić w gronie, które bardzo dobrze się zna, pracowało przy wielu innych projektach i wzajemnie się wspiera, a jak trzeba, nie ma oporów przed powiedzeniem sobie wprost, że coś mogłoby być lepiej zrobione, to duży plus tego projektu, który z pewnością wpływa na jego finalny kształt.

1

- Czy „Zuzia odwiedza Uniwersytet Gdański” doczeka się kontynuacji?

- Tak, „Zuzia odwiedza Uniwersytet Gdański” to pierwsza książeczka z serii. Jej charakter jest typowo promocyjny, ale planujemy wejść we współpracę z naukowcami i naukowczyniami Uniwersytetu Gdańskiego, którzy pomogą nam stworzyć pozycje dla dzieci, w których nauka będzie przekazywana w przystępny sposób, a przewodniczką po tym świecie będzie nasza główna bohaterka.

Oprócz tego planujemy stworzyć produkty dla dzieci, które nawiązują do postaci Zuzi. We współpracy ze specjalistami od gier pracujemy właśnie nad grą planszową z motywem Zuzi. Powstaną również zakładki do książek, planujemy stworzyć puzzle.

Pracujemy już nad kolejną częścią książeczki, ale na razie to, o czym ona będzie, pozostanie naszą słodką tajemnicą. Mam nadzieję, że dzieci polubią bohaterkę na tyle, że często będą sięgać po tę pozycję, a może nawet odwiedzą wraz z rodzicami Uniwersytet Gdański, bo naprawdę warto. Nasz kampus jest ciekawą i przyjazną dla dzieci przestrzenią.

- Dziękuję Ci za rozmowę oraz życzę kolejnych wydawniczych sukcesów!

1

W ramach promocji książeczki autorka Agnieszka Beck oraz ilustratorka Dominika Konkol wybrały się do Uniwersyteckiego Przedszkola, aby przeczytać fragment historii i pokazać przedszkolakom, jak tworzy się ilustracje.

Wraz z Kawiarnią Książką i Kawą Zespół Promocji i Kontaktów ze Sponsorami zorganizował odwiedziny dzieci z Uniwersyteckiego Przedszkola - śladami Zuzi - w kawiarni, połączone z degustacją  gorących czekolad z gwiazdkami.  

Przedszkolaki miały również okazję zobaczyć zwiedzaną przez Zuzię Bibliotekę Uniwersytetu Gdańskiego i podobnie jak Zuzia dowiedzieć się, czym są kosmiczne kapsuły na ścianach budynku.

Książeczkę „Zuzia odwiedza Uniwersytet Gdański” można kupić na stronie internetowej oraz stacjonarnie w Sklepiku Uniwersyteckim, a już niedługo również w Księgarni Uniwersyteckiej na Wydziale Nauk Społecznych.

Animacja: Dominika Konkol i Mateusz Byczkowski
Dubbing: Zosia Kurasz (7 lat), Agnieszka Beck, Mateusz Byczkowski i Dominika Konkol

oprac. Julia Bereszczyńska/Zespół Prasowy