W ramach działającej w Centrum Filmowym Uniwersytetu Gdańskiego im. Andrzeja Wajdy Akademii Polskiego Filmu widzowie mogli zobaczyć filmową adaptację ,,Lalki” (1968) w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa.
Prelekcję poprowadziła dr Maria Szoska - adiunktka w Zakładzie Polonistyki Stosowanej na Uniwersytecie Gdańskim, która szczególnie interesuje się wykorzystaniem tekstów audiowizualnych w dydaktyce literacko-kulturowej, edukacją filmową/medialną i zależnością pomiędzy interpretacją a przyjętą strategią badawczą. Autorka publikacji z zakresu teorii i praktyki edukacji oraz nauk o sztuce, w tym książki „Trudna obecność. Film w edukacji polonistycznej a interpretacja” (Gdańsk, 2019). W latach 2014-2015 mentorka w projekcie „Dydaktyka literatury i języka polskiego w gimnazjum (etap: wdrożenia)” realizowanym przez Instytut Badań Edukacyjnych.
Jerzy Wojciech Has w swojej interpretacji ,,Lalki” Bolesława Prusa kładzie nacisk na psychologiczny wymiar postaci Wokulskiego i jego perypetii. Z uwagi na długość filmu, reżyser pominął liczne wątki na rzecz uwydatnienia tych bezpośrednio związanych z losami bohatera pochłoniętego zgubnym uczuciem. Widzowie po ciekawej prelekcji dr Marii Szoski mogli zwrócić uwagę na charakterystykę głównych postaci odzwierciedloną w mistrzowskich plakatach promujących film oraz spojrzeć na produkcję w nieco odmienny niż zwykle sposób.
Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównymi organizatorami projektu są Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.