Intellectual Property & Innovation Week - drugi dzień za nami

1

dr Andrzej Poszewiecki, Wiceprezes Zarządu Univentum Labs

Czy na uniwersyteckich spin-offach można zarobić miliony, jak przygotować projekt dla inwestora oraz jakie są korzyści wynikające z rejestracji oznaczenia jako znak towarowy - to tylko niektóre z tematów poruszonych podczas trwającego od dwóch dni Intellectual Property & Innovation Week, wydarzenia zorganizowanego przez Centrum Transferu Technologii UG.

 

Intellectual Property & Innovation Week to wydarzenie rozpoczynające realizację nowej strategii Centrum Transferu Technologii UG, odbywające się pod patronatem Urzędu Patentowego RP oraz Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii. Organizowane jest w ramach Światowego Dnia Własności Intelektualnej, który został ustanowiony przez Światową Organizację Własności Intelektualnej.

Pierwszego dnia konferencji gości powitała Prorektorka ds. Współpracy i Rozwoju UG dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, która opowiedziała o Uniwersytecie Gdańskim jako miejscu współpracy nauki i biznesu. Następnie głos zabrała Dyrektorka Centrum Transferu Technologii UG Katarzyna Gronowska, która mówiła o drodze do komercjalizacji w UG. Trzecie wystąpienie, zatytułowane „Rola transferu technologii w środowisku akademickim”, wygłosił Wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów i członek Rady Koordynacyjnej PACTT, Krzysztof Maternicki. W kolejnej części panelu Dyrektorka CTT UG Katarzyna Gronowska i Zastępca Dyrektora CTT UG Tomasz Chyrek przybliżyli zebranym proces patentowania w UG. Na zakończenie pierwszego dnia Elżbieta Biały, Maciej Czarnik i Katarzyna Paprzycka z Kancelarii Rzeczników Patentowych TRILOKA wygłosili prelekcję pt. „Nawigacja w archipelagu zagadnień patentowych - praktyczne informacje dot. patentowalności, procedur, kosztów i dobrych praktyk
w tym zakresie”, po której możliwe były również indywidualne konsultacje z rzecznikami patentowymi.  

Na początku drugiego dnia prelekcji prezentację wygłosił Wiceprezes Zarządu Univentum Labs, dr Andrzej Poszewiecki. Podczas swojego wystąpienia zaprezentował przykłady spin-offów uczelni z czołówki światowych rankingów oraz polskich liderów pod tym względem. Następnie zgromadzeni słuchacze mieli możliwość poznać spółki, które działają przy Uniwersytecie Gdańskim: Fermentum Mobile (2014 r.), QSAR Lab (2016 r.), Officina Baltica (2018 r.), Vaxican Sp. z o.o. (2019 r.), NanoExpo (2020 r.), TCI Sp. z o.o. i Quantum Cybersecurity Group (2022 r.). Dr Andrzej Poszewiecki przekazał również informację o powstaniu nowego spin-offu UG: BNF - New Bio Force, w którym udziałowczyniami są przedstawicielki Wydziału Biologii oraz Wydziału Ekonomicznego. Prelegent wskazał również dwie główne przeszkody w drodze do sukcesu w kontekście rozwoju spin-offów: wyzwania regulacyjne, finansowe i technologiczne oraz brak doświadczenia komercyjnego wśród naukowców. Jako podsumowanie dr Poszewiecki przybliżył dwa mało optymistyczne fakty: większość spin-offów kończy działalność w ciągu pierwszych pięciu lat, a uniwersytety często nie mają odpowiednich zasobów lub know-how do komercjalizacji wyników badań.

Kolejną prelekcję, „Jakie oznaczenie wybrać dla produktu lub spółki? Uwagi praktyczne na styku prawa autorskiego, rejestracji znaku towarowego i prawa konkurencji”, poprowadziły dr hab. Hanna Wolska oraz mgr Olga Zinkiewicz-Będźmirowska z Wydziału Prawa i Administracji UG. - Proces wyboru i ochrony oznaczenia firmy, produktu lub usługi, choć może wydawać się złożony, jest kluczowy dla zabezpieczenia i promowania innowacyjności w przedsiębiorstwie. Zrozumienie, jak skutecznie chronić wybrane oznaczenie, leży u podstaw budowania wartości firmy i jej rozpoznawalności. Wybór odpowiedniego oznaczenia jest związany z działaniem kreatywnym i często realizowany jest przy współpracy z wyspecjalizowaną agencją. Proces ten nazywany jest namingiem, na oddanie tego, że jego celem jest właśnie tworzenie nazw firm, marek, produktów czy usług - powiedziała dr hab. Hanna Wolska. Następnie omówione zostały kluczowe aspekty ochrony przed nieuczciwą konkurencją w kontekście oznaczeń.

W dalszej części prezentacji głos zabrała mgr Olga Zinkiewicz-Będźmirowska. Prelegentka omówiła przykłady z praktyki sądowej w kontekście ochrony prawnej nazw przez prawo autorskie. Zgromadzeni goście mieli też okazję posłuchać o korzyściach wynikających z rejestracji oznaczenia jako znaku towarowego. - Jako przedsiębiorcy musimy mieć pewność, że nazwa, którą sobie wybraliśmy, jest bezpieczna i że nie narusza niczyich praw, ale też że my w stosunku do podmiotów trzecich będziemy mogli skutecznie występować z różnymi roszczeniami w przypadku, gdyby ktoś zaczął kopiować naszą nazwę, robić coś, co jest podobne lub tożsame - powiedziała mec. Olga Zinkiewicz-Będźmirowska. - Podsumowując, wymyślanie nazwy i nawet bardzo głębokie wewnętrzne - lecz ciągle subiektywne przecież - przekonanie o twórczym czy indywidualnym charakterze, nie jest równoznaczne z automatycznym wykreowaniem się praw autorskich - dodała. Na koniec prelegentka wspomniała o funkcjonujących w Unii Europejskiej programach wsparcia, mogących pomóc w pokryciu części kosztów, które są związane z rejestracją znaków towarowych.

Drugiego dnia Intellectual Property & Innovation Week o przygotowaniu projektu dla inwestora opowiedział również Partner Zarządzający w funduszu inwestycyjnym YouNick Mint Aleksander Kłósek. O roli Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w tworzeniu ekosystemu innowacji w regionie prezentację przygotowała natomiast Project Managerka PSSE i przedstawicielka Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Jaśmina Zwierz. Zwieńczeniem drugiego dnia wydarzenia było wystąpienie Dyrektora Invest in Pomerania Wojciecha Tyborowskiego pt. „Strategia pozyskiwania inwestycji dla województwa pomorskiego i kierunki współpracy z regionalnym ekosystemem”.

Julia Bereszczyńska/Zespół Prasowy