prof. Piotr Stepnowski
Czym jest wynalazek? Jak najlepiej skomercjalizować wyniki swoich badań? Które pomysły można, a których nie można opatentować? - odpowiedzi na te kluczowe pytania padły podczas Intellectual Property & Innovation Week na Uniwersytecie Gdańskim. Pięciodniowe wydarzenie zostało zorganizowane przez Centrum Transferu Technologii UG w ramach obchodów Światowego Dnia Własności Intelektualnej, który przypada na 26 kwietnia.
- Tydzień Własności Intelektualnej w naszym uniwersytecie jest doskonałą przestrzenią do dyskusji na temat koncepcji uniwersytetu przedsiębiorczego, dbającego o rozwój nowych interdyscyplinarnych dziedzin i obszarów badawczych poświęconych dostarczaniu rozwiązań dla konkretnych współczesnych wyzwań społecznych - otworzył trzeci dzień spotkań, warsztatów i dyskusji Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski.
Dr Piotr Zakrzewski
Następnie o teorii własności intelektualnej w praktyce opowiedział Zastępca Prezesa Urzędu Patentowego RP dr Piotr Zakrzewski. Przedstawiciel UPRP zwrócił uwagę na dużą dowolność w patentowaniu i zarządzaniu wynalazkiem, ale także na pewne ograniczenia w tym procesie. - Cały system prawa własności intelektualnej stoi na stanowisku, że twórcą jest człowiek; nie sztuczna inteligencja, nie natura, nie zwierzę, tylko człowiek - opowiadał.
O tym, czy warto patentować i jak to robić, dyskutowali uczestnicy następnego panelu - przedstawiciele środowisk badawczych i biznesowych. Debatę poprowadził kierownik Radia MORS dr Maciej Goniszewski z Katedry Finansów Przedsiębiorstw Wydziału Zarządzania.
Prezes Zarządu Base Group Jakub Kaszuba zauważył, że brak innowacyjności na polskim rynku może wynikać ze słabego zrozumienia i zdefiniowania wspólnych celów świata nauki i biznesu. Na potrzebę zbudowania nici porozumienia między naukowcami i przedsiębiorcami, szczególnie w świetle tworzenia się na Pomorzu nowych sektorów (np. Morska Energetyka Wiatrowa), zwróciła uwagę także Prorektorka ds. Współpracy i Rozwoju UG dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG.
O rozwijaniu tej współpracy opowiedziała współautorka polskich i europejskich patentów prof. dr hab. Sylwia Rodziewicz-Motowidło z Wydziału Chemii UG. Naukowczyni zwróciła uwagę, że podczas jej spotkań z przedstawicielami przedsiębiorstw dużą rolę w efektywnej współpracy odegrały umiejętności miękkie oraz rzetelne przygotowanie się do rozmowy.
Wiceprezeska Zarządu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości - Inkubatora Starter Magdalena Wójtowicz podzieliła się swoimi spostrzeżeniami nt. szkodliwego wpływu wszelkiego rodzaju wskaźników na innowacje. O wiele ważniejszy według panelistki jest aspekt ludzki oraz skupienie się na tworzeniu wartości dla innych ludzi.
Product Managerka z Currenda Lab Klaudia Maciejewska podkreśliła, jak ważne jest stworzenie sytuacji win-win, nie tylko podczas omawiania korzyści z pomysłu, ale także podczas ustalania tego, co obie strony chcą osiągnąć.
Magdalena Wójtowicz
Zastępca Prezesa UPRP dr Piotr Zakrzewski zauważył, że warto pielęgnować innowacyjność u młodych ludzi. Jako przykład opowiedział historię licealisty Piotra Lazarka, który zrealizował swój pomysł na łazik badający próbki gleby w czasie rzeczywistym i obecnie jest prezesem prosperującego start-upu NIRBY Solutions. - To wszystko było możliwe dlatego, że Piotr w odpowiednim czasie ochronił swoje rozwiązanie - spuentował przedstawiciel UPRP.
Podczas trzeciego dnia zorganizowanego przez Centrum Transferu Technologii Intellectual Property & Innovation Week odbyły się także dwa panele nt. budowania efektywnego biznesu i wspierania innowacji oraz warsztat pt. „Jak przygotować się do spotkania z inwestorem?”.