Inspirująco podczas czwartego dnia Intellectual Property & Innovation Week

1

Czwarty dzień konferencji Intellectual Property & Innovation Week został poświęcony przedsiębiorczości. Studenci biorący udział w wydarzeniu dowiedzieli się między innymi, jak z pomysłu zbudować znakomicie prosperujący biznes oraz jakie są blaski i cienie pracy w korporacjach i start-upach.

Na początku głos zabrała Prorektorka ds. Współpracy i Rozwoju, dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG. - Dzisiejsze wydarzenie jest swoistym kick-off meeting nowej inicjatywy w Uniwersytecie, której kooordynatorką jest pani Izabela Disterheft. Chcielibyśmy mianowicie pobudzić przedsiębiorczość naszych studentów oraz już na etapie studiów umożliwić im kontakt z osobami, które w zakresie przedsiębiorczości mają ogromne doświadczenie. Podczas dzisiejszego spotkania mamy dość różnorodną grupę prelegentów, właśnie po to, byśmy mogli poznać również wasze oczekiwania. Zależy nam na feedbacku od Was, chcielibyśmy abyście po dziesiejszych prelekcjach napisali na czym najbardziej wam zależy, czy takie spotkania wam odpowiadają. Zależy nam abyście poznali sposób na budowanie kariery, CV czy portfolio swoich kompetencji, tak abyście na rynku pracy trafili tam gdzie sobie wymarzyliście - zwróciła się do studentów dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG. - Zależy nam abyście wsłuchali się w głosy prelegentów, posłuchali ich historii. Wydaje mi się, że pokazanie, jak różnorodne mogą być ścieżki kariery i jakimi rzeczami można się zająć po różnych studiach, pozwolą wam otworzyć się na interdyscyplinarność - dodała.

Następnie głos zabrała Izabela Disterheft z Biura Analiz i Ekspertyz UG: - Pracując w spółce Miasta Gdańska zrozumiałam, że abyście mieli możliwość wejścia na rynek pracy, musi istnieć coś, co nazywa się złotym trójkątem, to znaczy, musi istnieć współpraca między uczelniami, samorządem, włodarzami miasta czy regionu oraz biznesem - powiedziała. Następnie przedstawiła sylwetki wszystkich prelegentów.

Jako pierwszy prelekcję pt. Start-upy i korporacje - blaski i cienie wygłosił Dyrektor HR w WIPRO, Arkadiusz Gasperczyk. Na początku wspólnie ze zgromadzonymi gośćmi wskazał plusy i minusy pracy zarówno w korporacji, jak i w start-upie. Podczas tej interakcji ukazało się wyobrażenie, jakie mają studenci na temat profilu pracownika małych firm i wielkich przedsiębiorstw. - Jeśli chcecie się od kogoś uczyć, to wydaje mi się, że start-up niekoniecznie będzie najlepszą ścieżką. Trzeba wziąć pod uwagę to, że jeśli chcecie się rozwijać, to owszem zdobędziecie doświadczenie, natomiast później gdy będziecie chcieli osadzić swoją wiedzę i wykorzystać ją do pracy dla innej organizacji, może okazać się, że to doświadczenie jest zupełnie nieadekwatne - powiedział Arkadiusz Gasperczyk. W dalszej części prezentacji po krótce omówione zostały przykłady kryzysów w wielkich korporacjach oraz przykłady korporacji, które wysoko cenią sobie społeczną odpowiedzialność biznesu. - Jeżeli zależy wam na stabilności, prawdopodobnie praca w korporacji będzie lepszym rozwiązaniem - przekonywał prelegent. - Dobór organizacji niech zależy od waszych indywidualnych preferencji. Więc jeśli rozmawiacie ze znajomymi i polegacie na ich opiniach, mam dla was radę: nie róbcie tego. Zadajcie sobie pytanie, na czym wam zależy - dodał. Arkadiusz Gasperczyk opowiedział następnie o swoim doświadczeniu zawodowym, zarówno w korporacjach takich jak Accenture, Nationale Nederlanden, ING czy Wipro, jak i w start-upach: Lingaro i RTB House. - Myśląc o swojej karierze, zadajcie sobie pytanie, co jest waszym celem. Czy poszukujecie wyzwania i na przykład chcecie patriotycznie zbudować firmę, która podbije zagraniczne rynki, czy może potrzebujecie rozwoju kariery i chcecie się czegoś nauczyć - podsumował.

Następnie o swoim pomyśle na biznes oraz drodze z przeszkodami do osiągnięcia sukcesu opowiedziały Anna Gustowska i Natalia Krancewicz, założycielki firmy Pełna Chata. Ostatnim wystąpieniem czwartego dnia Intellectual Property & Innovation Week była prezentacja „Cyfryzacja i Business Information Management - czym są i dlaczego są ważne?”, przygotowana przez Prezesa Stowarzyszenia BIM Aleksandra Szernera, Eksperta rynkowego ds. BIM, Digitalizacji, PROPTECH oraz Cyfrowych Rozwiązań Biznesowych.

 

fot. Alan Stocki/UG
Julia Bereszczyńska/Zespół Prasowy