Więcej niż Bieg o zdrowie - relacja z IV Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia na Uniwersytecie Gdańskim

fot.

Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia na Uniwersytecie Gdańskim w tym roku odbył się już po raz czwarty. Wśród atrakcji przygotowanych dla odwiedzających był symulator gaszenia pożarów, ćwiczenia z fizjoterapeutą, masaż biurowy, warsztaty z udzielania pierwszej pomocy czy koło fortuny, przy którym można było sprawdzić swoja wiedzę z zagadnień BHP.  

Pierwsza edycja tego wydarzenia miała miejsce w 2021 r. Przygotowano wówczas dwa spotkania online na temat zagrożeń koronawirusem i sytuacji związanej z pandemią, a zainteresowanie nimi przerosło oczekiwania organizatorów. - Właściwie to ludzie przekonali nas do tego, że warto organizować takie wydarzenia - zauważył Kierownik Biura Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Zdrowia UG Tomasz Klawikowski. Pozytywny odzew uczestników stał się bodźcem do szykowania kolejnych imprez, takich jak ta, która odbyła się 9 maja - między innymi dzięki wsparciu ze strony Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Wśród największych wyzwań organizacyjnych - według głównej koordynatorki wydarzenia, Kamili Hejmowskiej - było zapewnienie odpowiedniej liczby pomieszczeń i przestrzeni, zwłaszcza że niektóre z oferowanych aktywności (choćby ćwiczenie z fizjoterapeutą) musiały się odbywać w specyficznych warunkach. W tym roku przestrzenią dla Dnia BHP był Wydział Nauk Społecznych. Organizatorzy wydarzenia chcieliby jednak, by kolejne edycje odbywały się w różnych lokalizacjach, żeby zapewnić możliwość uczestniczenia w imprezie jak największej liczbie pracowników i studentów.

Inspektorzy BHP myślą również o zmianie formuły wydarzenia tak, by oferowane atrakcje dotyczyły konkretnych zagadnień - oraz by odpowiadały na rzeczywiste, aktualne potrzeby ludzi w zakresie zdrowia czy bezpieczeństwa. Organizatorzy podkreślają duże zainteresowanie oferowanymi aktywnościami. Limit miejsc na niektóre z nich wyczerpywał się w ciągu półtorej minuty od momentu uruchomienia zapisów. „Rekordzistą” w tym przypadku okazał się masaż biurowy.

- Czuję się wspaniale - stwierdziła po masażu Agnieszka Glejzer, która na co dzień pracuje w dziekanacie Wydziału Historycznego. - Zniknęły napięcia mięśniowe, które niestety pojawiają się przy pracy biurowej. Jestem pod wrażeniem umiejętności. Czuję, że pełna energii wrócę do pracy.

Wśród innych atrakcji przygotowanych dla odwiedzających był symulator gaszenia pożarów, przy którym można było w bezpieczny sposób przećwiczyć używanie gaśnicy, ćwiczenia z fizjoterapeutą, warsztaty z udzielania pierwszej pomocy czy koło fortuny, przy którym można było sprawdzić swoja wiedzę z zagadnień BHP. Swoje stanowiska miały firmy dbające na co dzień o bezpieczeństwo i zdrowie, a także Fundacja DKMS, która na uniwersytecki Dzień BHP została zaproszona po raz drugi, by zachęcać do rejestracji w bazie dawców szpiku. Przedstawicielka Fundacji - Kinga Hildebrand - zwróciła uwagę na rosnący trend w tym zakresie.

Odwiedzający mogli skorzystać z porady podologicznej, „wykręcić” na rowerze stacjonarnym  szklankę soku, przyjrzeć się rozmaitym środkom ochrony indywidualnej, wirtualnie uratować kota z płonącego budynku dzięki okularom VR czy doświadczyć zmienionej percepcji w ALKOgoglach NARKOgoglach. Przy wejściu swoje stanowisko mieli również funkcjonariusze Policji, gotowi odpowiedzieć na pytania uczestników imprezy - na przykład dotyczące różnych sytuacji związanych z naruszeniem prawa.

Zwieńczeniem Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia był Bieg dla zdrowia, w którym wzięło udział ok. 80 uczestników. Do aktywności sportowej zaprosił Szymon Gumkowski ­- wielokrotny medalista Akademickich Mistrzostw Polski w biegach przełajowych i lekkiej atletyce. Wyraził radość, że Bieg o Zdrowie odbywa się już po raz trzeci, i że jest to kolejna – obok Biegu Rektora UG – impreza tego typu na Uniwersytecie Gdańskim.

Pierwsze miejsce mistrza nie było zaskoczeniem. Kolejna osoba na mecie została jednak powitana nie mniej entuzjastycznie. Mateusz Krzych z Kancelarii Ogólnej UG w biegach organizowanych przez Uniwersytet uczestniczył po raz trzeci, a dwukrotnie zajął w nich pierwsze miejsce. Przyznał, że duma ze strony kolegów (a także realizowany od kilku lat trening) motywuje do dalszego działania.

Kolejną okazją do sprawdzenia swoich sił będzie Bieg Rektora UG, zaplanowany na 21 maja.

Zapraszamy do obejrzenia filmu i rozszerzonej galerii zdjęć z wydarzenia.

Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/Zespół Prasowy; fot. Alan Stocki