Drugi przegląd kapel studenckich FunFar już za nami

Po raz dugi - a po raz pierwszy w ramach Juwenaliów - odbył się w Klubokawiarni Index finał konkursu Kapel „FunFar”. Najlepsze zespoły wystąpią na scenie podczas Juwenaliów Gdańskich 2024!

Organizatorami przeglądu były gdańskie uczelnie organizujące wspólnie z Fundacją Gdańską Juwenalia Gdańskie 2024, tj. Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku i Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, a także Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej Uniwersytetu Gdańskiego.

Jurorami w tegorocznym przeglądzie, który odbył się 11 maja br. , byli: Klaudia Łyszkiewicz z GUMed, Łukasz Bień z UG oraz Stanisław Sosiński z AWFiS.

Jako pierwszy wystąpił zespół Inka  wykonujący muzykę z pogranicza indie pop i indie rock. Zespół Inka powstał niedawno, bo niecały rok temu, ale już przygotowuje nagrania do drugiej płyty. Dominika Giernatowska (INKA) pisze i komponuje autorskie piosenki. Obroniła licencjat z filologii romańskiej na Uniwersytecie Gdańskim, a obecnie pisze pracę magisterską z kulturoznawstwa. Udziela się także w uniwersyteckim radiu MORS.

W zespole oprócz Weroniki występuje Tomasz Chojnowski, grający na pianinie, Marcin Oliński grający na gitarze elektrycznej, gitarzysta basowy Bartłomiej Perwejnis (Bruss) oraz grający na perkusji Jacek Skrzydlak.

Muzycy zaproponowali wysłuchanie spokojnych, ale też nieco bardziej ożywiających utworów, które wprawiły publiczność w zdecydowanie pozytywny nastrój.

Jako drudzy wystąpili Kasia x chlopaky. Wokalistka Kasia jest studentką amerykanistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Z chłopakami poznała się w trakcie internetowej wędrówki. Każde z nich pochodzi z innej części Polski, a to, co ich łączy, to muzyka, chęci i Trójmiasto. Jakub jest specjalistą od dźwięków ładnych, Bartek od brzydkich, a Kasia od tekstów i wokalu, które łączą te skrajności w całość.

Zespół obok wokalistki Katarzyny Wasilewskiej tworzą obsługujący kontrolery MIDI Jakub Wojtowicz i Bartosz Konieczny. Lekko hipnotyzująca elektroniczna muzyka z przyjemnie brzmiącym wokalem Kasi wspaniale wybrzmiała w indexowych wnętrzach.

W całkiem inne obszary muzyczne zabrał publiczność zespół ILL Hubi, proponujący muzykę w stylu rap i alternatywnego hip-hopu. Grupę tworzy wokalista Hubert Bugajeski oraz DJ Stach Dziedziczak.

Hubert zaczął swoją przygodę z muzyką w gimnazjum od tworzenia bitów. Po jakimś czasie zaczął nagrywać i miksować swoje kawałki w domu. Na AWF-ie poznał Stacha, z którym od jakiegoś czasu pracują nad nową muzyką. Grupa pomimo tego, że dopiero zaczyna działalność, zdecydowanie może znaleźć fanów wśród osób zainteresowanych hip-hopem.

Po występach raperów publiczność mogła wysłuchać indie rockowej grupy The Fugitives. W zespole występuje gitarzysta i wokalista Ignacy Mróz, perkusista Łukasz Tryba oraz grający na gitarze basowej Jakub Kuśnierz.

Jak wspominają członkowie The Fugitives, ich znajomość zaczęła się w dzieciństwie. Później wpadli na pomysł, aby założyć zespół, co w połączeniu z doskonałą harmonią i synergią dawało idealne możliwości do tworzenia muzyki. W późniejszym etapie każdy z członków zespołu zdecydował się pójść  swoją drogą, jednakże nie umieli odnaleźć się w nowym otoczeniu, stąd też wrócili do pierwotnego składu. Ich marzeniem jest, aby móc wyróżniać się artystycznie, a także, aby dzielić się ze światem swoją muzyką. Zdecydowanie warto, by świat tę muzykę usłyszał!

Następnie na scenie pojawiły się dwie dziewczyny z grupy Templess. Templess to alternatywny rockowy zespół, który zaczyna tworzyć swoją historię. Mają za sobą kilka występów, m.in. na imprezach „MEGAFON” czy „Wrzeszcz do Mikrofonu”, a także udział w konkursie „AESTRADA” oraz wydanie mini epki „eelin’ down”. Zuzanna Wojtachnia, wokalistka grająca też na gitarze, oraz perkusistka Wiktoria Królicka, pomimo że występują tylko we dwie, zapewniły energię, której pozazdrościć mogłyby liczniejsze grupy. Połączenie nieco surowych dźwięków z hipnotyzującym wokalem pozwoliło zaspokoić gusta muzyczne nie tylko miłośników rocka.

Jako ostatni wystąpił zespół SNU. Indexowa scena dawno już nie doświadczyła takiej energii płynącej z wykonań zainspirowanych klasycznymi hard rockowymi brzmieniami. Na wyróżnienie zasługuje nie tylko dojrzała i prawdziwie profesjonalna muzyka wykonywana przez grających na gitarach Mikołaja Stefańskiego Radosława Pegzę, basistę Kacpra Raikowskiego i perkusistę Kacpra Bertranda, ale także dojrzały wokal i dynamiczna gra sceniczna wokalisty Mateusza Książka, który zdecydowanie czuł publiczność i pomimo krótkiego występu zrobił mały show. Co ważne widać było doskonałe zgranie członków zespołu, wszystko było na swoim miejscu i z całą pewnością warto obserwować karierę SNU w przyszłości.

Jury po naradach podkreśliło niezwykle wysoki poziom wszystkich artystów i postanowiło przyznać następujące nagrody:

Wyróżnienie otrzymał zespół : Kasia x Chlopaky

Nagroda dla najlepszego zespołu z Uniwersytetu Gdańskiego spoza podium: The Fugitives

II Nagroda główna (występ na Juwenaliach Gdańskich 2024): Templess

I Nagroda Główna (występ na Juwenaliach Gdańskich 2024): SNU

Mamy nadzieję, że każdą z grup będzie można już wkrótce usłyszeć w Indexie lub innych przestrzeniach na Uniwersytecie Gdańskim. Wszyscy wykonawcy, którzy wystąpili na przeglądzie, mają do zaoferowania bardzo interesującą muzykę - pomimo że znajdują się na początku swoich karier, potrafią zaskoczyć dojrzałością muzyki i tekstów.

fot. Łukasz Bień. CASiD
Kacper Wiśniewski, Łukasz Bień, fot. Łukasz Bień. CASiD