„Nobel dla AI: sztuczna inteligencja jako pisarz i artysta” - wykład prof. Jarosława Arabasa

Grafika

W ramach spotkań z cyklu „Piątek na Historycznym” Uniwersytet Gdański odwiedzi dr hab. inż. Jarosław Arabas, prof. PW z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, który wygłosi wykład pt. „Nobel dla AI: sztuczna inteligencja jako pisarz i artysta”.

Na wydarzenie zaprasza prof. dr hab. Mariusz Ziółkowski, który objął na Uniwersytecie Gdańskim w roku akademickim 2023/2024 Katedrę im. Marii Janion. Czy ChatGPT wie, kiedy mówi prawdę? Dowiemy się już 17 maja o 11:30 w auli 1.48 na Wydziale Historycznym. 

- W ramach wykładu opowiem o tym, w jaki sposób powstają teksty wytwarzane przez systemy generatywnej sztucznej inteligencji. Najbardziej medialnie rozpoznawalnymi przedstawicielami tej klasy systemów są kolejne edycje ChatGPT - zapowiada prof. Jarosław Arabas. - Opowiem o tym, jaka jest budowa wewnętrzna takiego systemu, jak wykorzystano teksty źródłowe do „nauki mówienia”, jakie wyzwania natury technicznej rodzi wykonanie i użytkowanie takiego systemu. Wspólnie zastanowimy się nad tym, czy możemy oczekiwać od tego systemu przemawiania świadomie i zgodnie z prawdą. Spróbujemy też dotknąć w tym kontekście kwestii odpowiedzialności za wypowiadane słowa.

„Piątek na Historycznym” to cykl wykładów i spotkań organizowany przez Wydział Historyczny. W ostatnich miesiącach w jego ramach na Uniwersytecie Gdańskim odbyły się m.in. spotkania z prof. dr. hab. Krzysztofem Pomianem, prof. Balázsem Nagym z Central European University, Vienna - Budapest, prof. dr. hab. Antonim Dudkiem z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego czy prof. dr. hab. Adamem Łukaszewiczem z Uniwersytetu Warszawskiego. 

O wykładowcy: 

prof. dr hab. inż. Jarosław Arabas

- Moje zainteresowania naukowe dotyczą metod sztucznej inteligencji, ze szczególnym uwzględnieniem algorytmów ewolucyjnych oraz sieci neuronowych. Zajmowałem się wdrażaniem tych systemów w przemyśle energetycznym, a także w wielu innych dziedzinach zastosowań. Jestem związany z Politechniką Warszawską: od 1988 roku jako student, od 1993 roku jako pracownik naukowy. Od roku 2016 pełnię funkcję dyrektora Instytutu Informatyki, a od 2019 - przewodniczącego Rady Naukowej Dyscypliny Informatyka Techniczna i Telekomunikacja. Jestem również członkiem Rady Programowej Festiwalu Nauki i opiekunem studenckiego Koła Naukowego Sztucznej Inteligencji „Golem”.

ZP