Firma Kainos głównym partnerem Quantum Summer School - szkoły letniej organizowanej przez WMFiI UG

Od lewej: prof. Marcin Marciniak, prof. Piotr Stepnowski, Jakub Stempnik, Patryk Jar

Od lewej: prof. UG Marcin Marciniak, prof. Piotr Stepnowski, Jakub Stempnik, Patryk Jar

Międzynarodową szkołę letnią Quantum Summer School (Q-Camp) wesprze firma Kainos. Q-Camp to wspólna inicjatywa Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG i ICTQT przy UG; brytyjska firma będzie pełnić rolę głównego partnera wydarzenia. 13 maja br. umowę w tym zakresie podpisali przedstawiciele Kainos - Country Lead for Poland Jakub Stempnik i Innovation Tech Lead Patryk Jar - oraz Uniwersytetu Gdańskiego - Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski oraz Prodziekan ds. Nauki WMFiI dr hab. Marcin Marciniak, prof. UG.

Zgłoś się.

- Na naszym wydziale organizowanie szkół letnich o tematyce kwantowej jest już tradycją. W poprzednich dwóch latach zorganizowaliśmy cztery szkoły w ramach programu NAWA Spinaker. W tym roku organizujemy szkołę w nowej formule, a naszym głównym partnerem jest firma Kainos - opowiada prof. UG Marcin Marciniak. - Szkoła adresowana jest do studentów studiów pierwszego stopnia z całego świata. Zajęcia będą prowadzone po angielsku. Oprócz dostarczenia uczestnikom sporej dawki wiedzy, chcemy im uświadomić znaczenie rozwoju technologii kwantowych w dzisiejszym świecie ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo cyfrowe. Liczymy także na to, że studenci przekonają się do Gdańska jako miasta oferującego studia na najwyższym światowym poziomie i świetne warunki do studiowania

Planowana szkoła letnia to dwa tygodnie wykładów i ćwiczeń prowadzonych przez zagranicznych oraz gdańskich ekspertów między 26 sierpnia a 6 września. Za warstwę merytoryczną inicjatywy odpowiadają dr hab. Marcin Pawłowski, prof. UG i dr hab. Karol Horodecki, prof. UG. Zaplanowane spotkania i warsztaty poprowadzą m.in. naukowcy z ICTQT przy UG oraz z WMFiI. Docelowo organizatorzy przewidują ok. 20-25 uczestników szkoły letniej.

- Współpraca pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim a Kainos przy organizacji Quantum Summer School to owoc wielu lat wspólnych działań. Nasze zaangażowanie jest również potwierdzeniem tego, jak wysoko cenimy sobie jakość kształcenia i badań prowadzonych na gdańskiej uczelni. Kainos jest obecny na Pomorzu od 2007 roku - mówi Jakub Stempnik. - Posiadamy bogate doświadczenie w transformacji cyfrowej usług publicznych i sektora zdrowia w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i, mam nadzieję, że wkrótce również w Polsce. Wiemy więc, jak istotne jest inwestowanie w technologie, których będziemy używać w najbliższych latach. To właśnie w Gdańsku rozwijaliśmy nasze kompetencje związane z wykorzystaniem technologii chmurowej, sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym. Teraz z ekscytacją patrzymy między innymi na technologie kwantowe.

Jednak współpraca UG i Kainos nie ogranicza się jedynie do szkoły letniej. Oprócz Q-Camp pod koniec sierpnia zaplanowano także Quantum Friday (30.08), czyli dzień pełen wydarzeń popularyzujących wiedzę o technologiach kwantowych. Wśród nich jest Quantum Hackathon, czyli zawody utrzymane w konwencji klasycznego hackathonu informatycznego, w trakcie których zespoły będą pracowały nad rozwiązywaniem problemów związanych z obliczeniami kwantowymi, algorytmami kwantowymi i kwantowym szyfrowaniem.

Zwieńczeniem szkoły letniej będzie konferencja Q-Con, podczas której uczestnicy, naukowcy, przedstawiciele instytucji publicznych i liderzy branży zgromadzą się, aby omówić przyszłość teorii kwantowej, technologii i pojawiających się zastosowań biznesowych. Q-Con będzie przestrzenią do nawiązywania kontaktów i wymieniania innowacyjnych pomysłów. 

Jednym z celów konferencji jest dyskusja o europejskiej strategii kwantowej. Organizatorzy stoją na stanowisku, że zjednoczona Europa ma szanse w „wyścigu kwantowym”. W szczególności ważne jest, by poszczególne kraje posiadały oficjalny dokument określający plan rozwoju technologii kwantowych, kamienie milowe oraz poziom finansowania ze strony funduszy publicznych.

- Bardzo cieszymy się, że jako głównego partnera w organizacji wydarzenia mamy liczącą się na rynku IT firmę Kainos. Liczymy, że jest to zaledwie początek owocnej współpracy w przyszłości - mówi prof. UG Marcin Marciniak. 

- Jestem przekonany, że Quantum Summer School dostarczy uczestnikom nie tylko ogromnej wiedzy, ale także będzie źródłem inspiracji dla całego regionu. Wierzymy, że nasze wspólne działania przyczynią się do budowy lepszej przyszłości dla nas wszystkich - powiedział Jakub Stempnik.

Fot.
MJ/ZP