Stanowisko Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Z inicjatywy Rektora UG prof. Piotra Stepnowskiego Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich wystosowała stanowisko w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy.

Rektorzy, w imieniu społeczności akademickich Uniwersytetów, apelują do władz i narodów krajów Izraela i Palestyny o zakończenie krwawego konfliktu, który obecnie przeradza się w rzeź cywilów dokonywaną zarówno w imieniu państwa Izrael, jak i terrorystów z Hamasu.

„Jako ludzie, jako naukowcy, jako osoby odpowiadające przed młodymi ludźmi nie tylko za jakość nauczania, ale także za przekazywane im wartości, czujemy się zobowiązani do zareagowania na sytuację w Strefie Gazy" - czytamy w piśmie. - „Żadna zemsta, która dotyka cywilnej ludności, dzieci, kobiet, młodych ludzi, którzy powinni cieszyć się życiem, kształcić, bawić, podejmować dialog ze swoimi rówieśnikami innych narodowości i poglądów, nie doprowadzi do zakończenia konfliktu, przyniesie jedynie ból i rozpacz tysięcy ludzi po obu stronach i chęć rewanżu i eskalację agresji."

Apel Rektorów zostanie przetłumaczony na język angielski i język hebrajski i przekazany władzom obu państw, do których został skierowany.

Cały list - czytaj tu

Zdjęcie (autorstwa FOT. GRAYSCALEMEDIA/CARE) pochodzi ze strony Polskiej Akcji Humanitarnej, która organizuje pomoc w Strefie Gazy.

MNG/ZP