Piknik Nauki Fahrenheita już po raz trzeci! Tłumy na Górze Gradowej

fot.

Odkrywanie tajemnic nauki, imponujące science show i pokaz mody ZERO WASTE - w minioną niedzielę, 26 maja, na Górze Gradowej odbył się tegoroczny Piknik Nauki Fahrenheita. W miasteczku naukowym licznie przybyli goście mogli sprawdzić, nad czym pracują naukowcy i studenci z trójmiejskich uczelni.

 

Od rana tłumy gości reprezentujących różne grupy wiekowe zapełniły teren wydarzenia, chętnie korzystając z bogatego programu przygotowanego przez organizatorów i odkrywając tajemnice nauki. Na scenie o godz. 11:00 odbyło się uroczyste otwarcie Pikniku, podczas którego wystąpiła Gdańska Orkiestra Akademicka, zostały wręczone Nagrody FarU i otwarto wystawę „Uczone”. Udział wzięli: Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde, Prorektorka ds. Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG Prorektor ds. Nauki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Michał Markuszewski, Dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska i Dyrektor Hevelianum Paweł Golak. Otwarcie poprowadzili Aleksandra i Piotr Stanisławscy, autorzy bloga popularnonaukowego Crazy Nauka.

fot.

Przez cały dzień miały miejsce fascynujące pokazy, takie jak science show „Ognia!”, oraz prezentacje na temat czystości wody czy wpływu tworzyw sztucznych na środowisko. Odbył się także pokaz mody ZERO WASTE, który wzbudził ogromne zainteresowanie publiczności. 

W miasteczku naukowym w ponad 50 namiotach uczelnianych uczestnicy wydarzenia mogli sprawdzić, czym zajmują się studenci i naukowcy z trójmiejskich uczelni wyższych. Goście mogli dowiedzieć się, czym jest chemiczny ogród, jakie owady występują w Polsce, jak pobrać odciski palców z miejsca zbrodni i do czego można wykorzystać ciekły azot. Możliwe było także uzyskanie informacji, jak działają źródła energii odnawialnej oraz przetestowanie ich działania w praktyce - do dyspozycji gości był m.in. mini pojazd napędzany energią słoneczną. Nie zabrakło też stanowiska do bezpłatnych badań profilaktycznych.

W budynku Wozowni Artyleryjskiej od godz. 14:00 trwała dyskusja „Nauka mówi. Znak równości” - była to okazja do pogłębienia wiedzy i wymiany poglądów na temat roli nauki w społeczeństwie oraz pielęgnowaniu wartości równości i różnorodności. Wzbudziła duże zainteresowanie i była źródłem inspiracji dla uczestników, którzy chętnie słuchali prezentowanych argumentów. 

fot.

 

 

Strefa eduzabawy przyciągała dzieci i dorosłych, oferując gry wielkoformatowe, warsztaty ekologiczne, eksperymenty chemiczne czy możliwość obejrzenia samochodów elektrycznych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także sala Pitagorasa, gdzie można było skorzystać z bezpłatnych pomiarów ciśnienia tętniczego oraz badań parametrów krwi z palca. 

Wszystko to było możliwe dzięki współpracy trzech gdańskich uczelni: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego, a także Hevelianum i licznych partnerów wydarzenia. 

 

Organizatorzy: Uczelnie Fahrenheita (Gdański Uniwersytet MedycznyPolitechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański) oraz Hevelianum.  

Partnerzy: Akwarium GdyńskieAmberexpoAramcoGdańskie Autobusy i TramwajeGdańska Karta MieszkańcaGdańskie WodyPolskie Elektrownie JądrowePort Czystej EnergiiSamorząd Województwa PomorskiegoStraż Miejska w GdańskuWydział Gospodarki KomunalnejVolvo DrywaZakład Utylizacyjny w Gdańsku 

Patroni medialni: gdansk.pl, trojmiasto.pl 

 

Zdjęcia: Dawid Linkowski i Gregmar

Karolina Sienkiewicz/FarU; fot. GREGMAR; fot. Dawid Linkowski; oprac. ZP