X Międzynarodowe Forum Europejskie oczami studentów z Instytutu Politologii UG

Dr Joanna Leska-Ślęzak i dr Paweł Trawicki (Instytut Politologii) oraz prof. dr Axel Klausmeier (Fundacja Muru Berlińskiego)

Dr Joanna Leska-Ślęzak i dr Paweł Trawicki (Instytut Politologii) oraz prof. dr Axel Klausmeier (Fundacja Muru Berlińskiego)

Święto Wolności i Praw Obywatelskich (organizowane przez Europejskim Centrum Solidarności) obchodzone jest dla uczczenia rocznicy wyborów parlamentarnych w 1989 roku, które były pierwszymi częściowo wolnymi wyborami od czasów II wojny światowej. W ramach tegorocznych obchodów, w dniach 3 i 4 czerwca, odbyło się X Międzynarodowe Forum Europejskie „Europa z Widokiem na Przyszłość”, w którym uczestniczyli studenci i pracownicy Instytutu Politologii UG.

- Udział naszego instytutu był owocem współpracy z Fundacją Muru Berlińskiego. Należy jednak pamiętać, że te dni nie wszędzie kojarzą się z wolnością i demokracją - 35 lat temu doszło do krwawego stłumienia pokojowych protestów na placu Tiananmen w Chinach - relacjonuje student politologii Grzegorz Chamarczuk.

Na obchodach 4 czerwca obecni byli między innymi były Prezydent RP Lech Wałęsa i Marszałek Sejmu Szymon Hołownia.  Z ramienia Instytutu Politologii w Forum uczestniczyła m. in. dr Joanna Leska-Ślęzak. Z kolei dr hab. Marek Rewizorski, prof. UG, wraz z Sylwią Czubaszewską i Natalią Soszyńską, wziął udział w rozmowie wokół książki „Chiny trzymają nas mocno”.

Studenci odpowiadali za przyjęcie prelegentów oraz uczestników wydarzeń. Mieli również okazję wziąć udział w warsztatach „Obwód Kaliningradzki 2024. Rosyjski okręt zniszczenia na Morzu Bałtyckim”, prowadzonych przez dr. Pawła Trawickiego z udziałem historyka, politologa i kulturoznawcy Miłosza Cordesa.

W tym roku minęło 35 lat od obrad Okrągłego Stołu oraz pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, które zapoczątkowały transformację ustrojową w Polsce.

Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/Zespół Prasowy