Ruszamy z budową Centrum Sportowego! Umowa z wykonawcą podpisana!

Budimex

W ciągu 28 miesięcy powstać ma I etap inwestycji Centrum Sportowego UG. W poniedziałek 10 czerwca br. umowę dotyczącą realizacji tego przedsięwzięcia podpisali Rektor UG prof. Piotr Stepnowski oraz - reprezentujący wykonawcę - Dyrektor Oddziału Budimex S.A. Mariusz Hurylski.

 

- To niezwykle ważny dzień dla Uniwersytetu Gdańskiego - podkreślił Rektor prof. Piotr Stepnowski. - Jesteśmy największą uczelnią na Pomorzu, praktycznie bez zaplecza sportowego. Studiują u nas 22 tysiące studentów, ogromne osiągnięcia w sporcie akademickim i ambicje, żeby sięgać po więcej.

Rektor przypomniał o poprzednich próbach zrealizowania planów inwestycyjnych. Budowa Centrum planowana była już w latach osiemdziesiątych. Ostatnie próby najpierw zatrzymała pandemia, a następnie wycofanie się wyłonionego już wykonawcy z powodu wzrostu cen materiałów na rynku budowalnym.

- Zmodyfikowaliśmy plany i całość inwestycji podzieliliśmy na etapy. Dostosowaliśmy też zamówienie do naszych możliwości finansowych - dodał Rektor.

W pierwszym etapie powstanie wielofunkcyjna hala sportowa wraz z pełnym zapleczem technicznym i socjalno-sanitarnym. W budynku hali sportowej znajdą się: pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej, siatkówki czy futsalu z możliwością podzielenia go na trzy mniejsze boiska do koszykówki, trybuny na blisko 300 osób, sala ćwiczeń siłowych, sala cardio, sala fitness, sala do sportów walki, sala ćwiczeń muzyczno-ruchowych oraz pomieszczenia odnowy biologicznej. Teren wokół hali zostanie zagospodarowany i powstaną parkingi zewnętrzne. Obiekt ma być dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Zagospodarowana zostanie woda deszczowa, wykorzystane będą również odnawialne źródła energii.

Wykonawcą wyłonionym w przetargu jest firma BUDIMEX S.A., która wybudowała otwarte niedawno - 23 maja br. - Centrum Sportu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

- Bardzo cieszymy się, że jest to kolejny obiekt sportowy uczelniany, który będziemy realizować. Na koniec maja bieżącego roku zakończyliśmy realizację podobnego obiektu w Gdyni dla Uniwersytetu Morskiego, a kilka miesięcy wcześniej realizację Centrum Sportu dla Politechniki Bydgoskiej. W naszym portfolio są również większe obiekty, jak Centralny Ośrodek Sportu w Wałczu oraz Hala Widowiskowo-Sportowa w Gorzowie Wielkopolskim. Obiekty sportowe są na stałe wpisane w naszą bieżącą działalność biznesową. Inwestycję wykonamy w formule zaprojektuj i wybuduj - powiedział Dyrektor Oddziału Budimex S.A Mariusz Hurylski.

Obecny przy podpisywaniu umowy Zastępca Dyrektora Centrum Sportu mgr Tomasz Aftański nie ukrywał radości z wydarzenia, podkreślając, jak ważne jest, żeby „dom sportu” powstał i służył społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego.

- Ze skromnych obiektów sportowych UG korzystają studenci, sportowcy AZS UG, ale również pracownicy. Ponadto prowadzimy zajęcia rehabilitacyjne i rekreacyjne dla praktycznie każdej grupy społecznej. Od wielu lat sportową aktywnością oraz wynikami dowodzimy, że bardzo nam zależy na rozwoju sportu w naszym Uniwersytecie. Mam nadzieję, że nowe Centrum zaspokoi przynajmniej te najpilniejsze potrzeby, jeśli chodzi o zaplecze sportowe - powiedział Tomasz Aftański, który podziękował też władzom rektorskim i kanclerskim za skuteczne doprowadzenie do wyłonienia realizatora centrum.

Zgodnie z umową firma BUDIMEX S.A. ma 28 miesięcy na zrealizowanie inwestycji. Koszt wyniesie niemal 65 milionów złotych, z czego 39 milionów pochodzić będzie z wykupu obligacji inwestycyjnych pozyskanych z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a pozostałą kwotę stanowi uzyskana niedawno dotacja Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Przypomnijmy, że niedawno - 29 maja br. - Uniwersytet Gdański odwiedził Minister Sławomir Nitras, który obejrzał istniejące zaplecze sportowe i zapoznał się z planami budowy Centrum Sportowego.

Budimex UG
mgr Magdalena Nieczuja-Goniszewska, Rzeczniczka Prasowa UG; fot. Alan Stocki/Zespół Prasowy