Japonia - Niemcy - Polska. Badania nad pograniczami jako wyzwanie badawcze i społeczne. Konferencja 28-29 czerwca

Baber z tytułem, datą i miejscem konferencji w języku polskim

Przesunięcia granic, wymuszone migracje, doświadczenie systemów opresyjnych czy projekty narodowej homogenizacji społeczeństw - te doświadczenia, będące efektem II wojny światowej, są wspólne dla wielu społeczeństw. Zostały też w różny sposób (i w różnym stopniu) przepracowane w narracjach pamięci zbiorowej. Tematyka granic i pograniczy w szerokiej, interdyscyplinarnej perspektywie, stała się przedmiotem konferencji realizowanej w ramach projektów IDUB UG: „Pogranicza w dialogu - dialogi na pograniczach. Narracje  – pamięć – tożsamość” oraz International Border Studies Center.

Jak podają organizatorzy, celem spotkania jest wspólny namysł i wymiana refleksji na temat kierunków, tendencji oraz stanu badań nad granicami i pograniczami w Japonii, Niemczech i Polsce. Każde z tych państw (podobnie jak większość społeczeństw) mierzy się z wyzwaniem niedokończonych obrachunków z przeszłością z okresu II wojny światowej, jednak wyzwania te wiążą się z odmiennymi doświadczeniami. Na przykład w Niemczech obszarem wymagającym przepracowania jest uwikłanie świata nauki w zbrodniczy system; w Polsce - postawa społeczeństwa wobec holocaustu i sposób zaprowadzania komunistycznego ładu na tzw. Ziemiach Odzyskanych; w Japonii - okupacja japońska w Korei i Chinach.

Konferencja ma charakter interdyscyplinarny: jej uczestnicy reprezentują filologię, antropologię kultury, pedagogikę, historię i politologię. Można się więc spodziewać bogatej perspektywy porównawczej i kompleksowego spojrzenia na kwestie granic i pograniczy: od obecności tych pojęć w narracjach narodowych, przez zagadnienia pamięci zbiorowej czy nacechowania semantycznego wydarzeń i ich aktorów, aż po procesy tożsamościowe czy politykę historyczną.

Wydarzenie będzie miało miejsce w Gdańsku i we Wdzydzach w dniach 28-29 czerwca 2024. Spotkanie jest połączone z objazdem studyjnym po Kaszubach jako obszarze pogranicza.

Konferencja jest organizowana przez Pracownię Badań nad Narracjami Pogranicza (Instytut Filologii Germańskiej) wspólnie z:

  • Instytutem Studiów Europejskich w Sophia University, Tokio,
  • International Border Studies Center UG,
  • Centrum Studiów Slawistycznych i Euroazjatyckich w Hokkaido University w Sapporo,
  • Instytutem Kaszubskim
  • Muzeum – Kaszubskim Parkiem Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach.

 

Kontakt: dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prof. UG miloslawa.borzyszkowska@ug.edu.pl

Osoby zainteresowane udziałem w obradach we Wdzydzach prosimy o kontakt z Działem Upowszechniania i Promocji Muzeum - Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach: promocja@muzeum-wdzydze.gda.pl .

Więcej informacji na stronie organizatora wydarzenia

Program

Opracowanie: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/Zespół Prasowy UG